Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı Özel Konseri ve 100. Yıl Marşı Tanıtım Programında Cumhuriyet'in 100. yılına özel hazırlanan marş 1200 drone eşliğinde ilk kez 1071 sanatçı tarafından icra edildi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu, Deniz Kuvvetleri Bandosu, Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği, Kara Kuvvetleri Bandosu, Hava Kuvvetleri Bandosu, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bandosu, Milli Savunma Bakanlığı Armoni Mızıkası ve Devlet Çok Sesli Korosunun 1200 drone eşliğinde icra ettiği “100. Yılı Marşı” büyük bir coşkuyla seslendirildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca oluşturulan seçici jüri tarafından yüzlerce eser arasından seçilen 4 eser Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen etkinlikte seslendirildi.

“100. YIL MARŞI” ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU.

Sözleri İlker Kömürcü, beste ve icrası Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına ait “100. Yıl Marşı” Birincilik ödülünü aldı.

Söz ve müziği İlhan Çınar’a ait olan “Binler Yaşa Cumhuriyet” eseri İkincilik ödülünü aldı.

Sözleri Mehmet İbiş, müziği Aykut Aygün’e ait “100. Yıl Marşı” Üçüncülük ödülünü aldı.

Sözleri Selami Yıldırım’a müziği Erkan Öztürk’e ait “100. Yıl Marşı” Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dereceye giren eser sahiplerine ödüllerini verdi.

MİLLETİMİZİN HER BİR FERDİNİN SAHİPLENECEĞİNE İNANIYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında tanıtımı yapılacak 100'üncü Yıl Marşı'nın, tüm bu birikimi ve enerjiyi anlatan bir eser olarak milletin her bir ferdi tarafından sahiplenileceğine inandığını belirterek, sözünden bestesine, jürisinden icrasına kadar bu eserin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

100. Yıl Marşı’nın seçici kurulunda Prof. Dr. Abdullah Uçman, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çipan, Dr. Öğr. Üyesi Emrah Gökçe, Piyanist Besteci Hüseyin Sermet, Besteci ve Kanun Sanatçısı Göksel Baktagir, Prof. Dr. Selda Türker, Doç. Dr. Sinan Ayyıldız, Doç. Dr. Gözde Yüksel, Dr. Öğr. Üyesi Erberk Yılmaz bulunuyor.

Birinciliğe seçilen marşın ön seçici kurulunda Besteci Aydın Sarman, Ses Sanatçısı Azerin, Şair Cahit Koytak, Yapımcı Cengiz Erdem, Besteci Söz Yazarı Garo Mafyan, Besteci Ses Sanatçısı Yücel Arzen Hacıoğulları, Yazar Akademisyen Prof. Dr. Hayati Develi, Besteci Söz Yazarı Ses Sanatçısı Özdemir Erdoğan, Edebiyatçı Gazeteci Sibel Eraslan, Ses Sanatçısı Besteci Sinan Akçıl, Tarihçi Prof. Dr. Tufan Gündüz, Besteci Tuluyhan Uğurlu yer alıyor.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Çoşkun Yılmaz, Araştırmacı Sosyolog Erol Erdoğan, Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü Mustafa Kurt'ta katkıda bulundu. 

Editör: Feridun Özbek