Niğde Belediyesi’nin son 1 buçuk yıl içinde kente kazandırdığı dördüncü kütüphane Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımı ile açıldı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı ise katılımcılara okumaları ve evlerine de kütüphane kurmaları tavsiyesinde bulundu. Ortaylı, "Kütüphaneleri olmayan, müzikholleri kullanılmayan, resim yapılmayan bir memleket dünyanın en iyi merkezi de olsa sıkar. İstanbul bu vasfı kaybetmeye başladıktan bu yana sıkıcı bir yer olmaya başladı" diye konuştu.

Ömer Halisdemir Meydanında, 990 metrekare alanda 2 katlı olarak inşa edilen 100. Yıl Millet Kütüphanesi, 5 adet çalışma salonu, kafeteryası ve engelli asansörü ile aynı anda 154 kişiye hizmet verebilecek.

“Cesur Korkuluk Kuki” miniklerin neşesi oldu “Cesur Korkuluk Kuki” miniklerin neşesi oldu

Zemin katında öğrencilerin kurs görebileceği etüt salonu ve kafeteryası bulunun yeni nesil kütüphane, ilk etapta 08.30 ile 24.00 saatleri arasında hizmet verecek. Talebe göre günün 24 saatinde de hizmet verebilecek bir yapıya sahip olan kütüphanede gençlere çay ve kahve ikramı yapılacak. Aynı zamanda yaşam merkezi gibi hizmet sunacak olan kütüphanede düzenlenecek etkinliklerle de gençlere kültürel ve sosyal becerilerini arttırma imkânı sağlanacak.

3 YENİ KÜTÜPHANE DAHA HİZMETE GİRECEK

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, şehrin merkezinde hizmete sundukları yeni nesil kütüphanenin tüm imkanlarından herkesin ve her kesimin yararlanabileceğini söyledi.

Niğde’nin dört bir yanını kütüphanelerle donatmaya kararlı olduklarını ifade eden Belediye başkanı Emrah Özdemir, “İlhanlı Mahallesi’nde temelini attığımız Kütüphane, Gençlik ve Kadın Yaşam Merkezini yakın zamanda hizmete açacağız. Tarihi Ak Medrese ’de de sesli kütüphane açılışı için çalışmalarımız devam ediyor. Öte yandan Hüdavent Hatun Parkı içerisindeki sosyal tesisi de Niğde’mizin ilk anne- bebek kütüphanesi olarak düzenleyip halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Kaynak: WOLA