Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Ağustos 1915’te idare ettiği “Conkbayırı Süngü Hücumu”nda şehit olan askerlerimizin naaşlarının bulunduğu alan 108 yıl sonra tespit edildi.

Bu konuda araştırmalar yapan Askerî Tarih Uzmanı Ömer ARSLAN, “Conkbayırı Süngü Hücumu” nda vatan için can veren askerlerimizin şehitliğini tespit etti.

Çanakkale Cephesi haber sitesine açıklamalarda bulunan Ömer Arslan, “10 Ağustos 1915’te yapılan süngü hücumunda 28. Alay’ın bulunduğu ve daha sonra 28 Tepesi adını alacak bölge civarında. Şehitliğin bulunduğu alan, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 25 Nisan’da geri çekilen Türk askerleriyle karşılaşarak süngü taktırdığı yere, 10 Ağustos’ta savaşı idare ettiği ve saatinin parçalanarak belki de hayatını kurtardığı yerlere de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.  Bu bölgede yapılan arazi etüt çalışması sırasında tespitimizi kanıtlayacak nitelikte insan kemikleri, kafatasları, mezar formunda taş yığınları ve şahideler görülmüştür. Bu süreçte Conkbayırı şehitlerinin ebedi istirahatgâhları tespit edilirken ilk kez müstakil bir alay şehitliğinin varlığı da gün yüzüne çıkarılmış oldu.” dedi.

Haberin devamı ve detayları için TIKLAYIN

Editör: Feridun Özbek