Orta Doğu'nun ve Türkiye’nin büyüklük anlamında en büyük, dünyanın ise 5’inci büyük müze kompleksi “Adana Tarım, Sanayi ve Kent Müzesi” 3. etabı açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı paylaşımda, “Adana’nın en önemli miraslarından 116 yıllık Millî Mensucat Fabrikası 'nı müze kompleksine dönüştürme çalışmalarımızı tamamladık. Ülkemizin en büyük müzesi olan bu güzel eser Adana'mıza hayırlı olsun.” dedi.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Adana'nın ekonomi tarihine değerli izler bırakan yerleşkemiz artık bu güzel şehrimizin kültür ve sanat alanına izler bırakmaya hazırlanıyor." dedi.

Toplam alanı yaklaşık 61 bin metrekare olan müze kompleksinin 3 etap planlandığını anlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Çok amaçlı kullanabileceğimiz Adana Müze Kompleksi'nde arkeoloji, mozaik, kent, tarım, sanayi, sinema ve edebiyat ile milli mensucat gibi temalı müzeler yer alacak. Burada ayrıca, açık hava sineması, narenciye bahçesi, kütüphane kafe, konferans salonu, sergi salonu, restoran gibi açık ve kapalı etkinlik alanları da bulunacak. Müzeler, kafeler, kütüphane, sergiler, açık hava sineması ile bu kompleks, gerçekleştireceğimiz sosyal faaliyetlerle 24 saat yaşayan bir yapı haline gelecek. İstanbul Rami Kütüphanesi'nde de aynı şeyi hedeflemiştik. Çok şükür bura da artık 7'den 77'e herkesin uğrak mekanı haline gelecek."

ORTA DOĞU'NUN EN BÜYÜK MÜZE KOMPLEKSİ

Ersoy, "Adana'daki müzemiz, büyüklük olarak Türkiye'de birinci, dünyada 5'inci sırada yer alıyor. Bu yerleşkemiz aynı zamanda Orta Doğu'nun da en büyük müze kompleksi oluyor. Koleksiyon çeşitliliği bakımından Türkiye ve Orta Doğu'nun en zengin müze kompleksi olacak bu mekan, aynı zamanda tescilli endüstriyel mirasın kamuda müze kompleksine dönüştürülen en büyük yapısı unvanını da kazanmış olacak. Türkiye'nin açık ve kapalı etkinlik alanı en geniş olan müze kompleksi haline gelecek bu yapıyı, çevre dostu ve yeşil bina olarak tasarlayan Türkiye'nin tek kamu müzesi olarak da Adana'mıza kazandırmış oluyoruz." dedi.

Editör: Feridun Özbek