Fata Morgana” karma serginde soyut, non-figüratif çalışmaların birlikteliği, alımlayıcı ile “öteki dünya”nın kapılarını aralayan on iki sanatçı eserlerini sanatseverlerle buluşturdu.

Küratörlüğünü Ercan Gür yaptığı bağımsız serilerin bir araya gelmesiyle oluşturulan sergide Elif Karaosman, Emine Yüksel, Güzin Tangör, Hande Karahanoğlu, Mehmet Şenol Şişli, Münire Özbey, Neriman Şairoğlu, Nezihe Gökçe, Pierrick Her, Pınar Akbaba, Remzi Karabulut ve Şehriyar Cem’in eserleri yer alıyor.

Fata Morgana, sıcaklık farkı sebebiyle ufuk çizgisinde bulunan cismi havada asılı görmemize neden olan optik bir illüzyondur. Aynı zamanda yansımanın ardındaki öteki dünya demektir. Yaz sıcaklığı kadar gerçek ve bir o kadar geçici sevinçleri temsil eden “Fata Morgana”; belirsiz, karmaşık ve tekinsiz olanın göstergesidir.

Yüzyıllardır özellikle denize yakın yaşayan toplumların bir parçası hâline gelen bu serabın ele alındığı seçkide, doğanın insan yerleşkeleri ve diğer yaşam bulgularıyla kesişme alanları keşfediliyor.

“Fata Morgana” serabının ruhuna uygun bir şekilde aykırı hayal güçlerine ve bu hayal güçlerinin etki alanlarına klasik ve modern yorumlar ekleniyor. Seçkide soyut, non-figüratif çalışmaların birlikteliği, alımlayıcıya “öteki dünya”nın kapılarını aralıyor.

Sergi, 18 Ağustos 2023 tarihine kadar Decollage Art Space’de ziyaret edilebilir.

Editör: Feridun Özbek