İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 30. İstanbul Caz Festivali, “Festivalin 30. Yılında İstanbul Cazının Üç Kuşağı” konseriyle sona erdi.

Festivalin 30. yılına özel gerçekleştirilen bu gecede usta davulcu Can Kozlu’ya Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edildi.

30. İstanbul Caz Festivali, 7–19 Temmuz tarihleri arasında, 40’a yakın konserde, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırladı. Festival, aralarında Parkorman, The Marmara Esma Sultan Yalısı, Sultan Park Swissôtel the Bosphorus ve Robert Kolej’in yer aldığı, İstanbul’un 14 farklı mekânında gerçekleşti. Festival konserlerini 35 binin üzerinde kişi izledi.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN BU YILKİ MERKEZİ PARKORMAN OLDU

30. İstanbul Caz Festivali, bu yıl ilk kez Parkorman’da üç etkinlik düzenledi. Parkorman’da Go Ons ve Single Circle katkılarıyla yerli ve yabancı birçok ünlü ismi ağırlayan festival, tüm gün süren konserler ve özel etkinliklerle festival heyecanını mekânın yeşil atmosferiyle birleştirdi.

Parkorman konserlerinde ilk gün Kovacs, Riff Cohen & Okay Temiz “The Ritual”, Mert Demir ve Takeshi’s Cashew’dan oluşan yıldız bir kadro sahne aldı. Morcheeba, Alfa Mist, Ekin Beril ve Mammal Hands Parkorman’ın ikinci gününde cazı farklı türlerle harmanlayan bir müzik şölenine imza attı. Parkorman konserlerinin son günü ise, dünyaca ünlü indie-rock grubu The Lumineers’ın nefes kesen performansıyla tamamlandı. Hep bir ağızdan söylenen birçok folk şarkısına hayat veren gruptan önce konserde, Türkiye’de son yılların en önemli alternatif rock gruplarından Adamlar yer aldı.

FESTİVAL RÜZGÂRI BOĞAZ KIYISINDA ESTİ

Festival heyecanı, İstanbul’da yaz gecelerinin en güzel mekânlarından The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Sultan Park Swissôtel the Bosphorus’ta devam etti. Afro-pop’un yenilikçi isimlerinden Fatoumata Diawara, 17 Temmuz akşamı The Marmara Esma Sultan Yalısı’nın denize nazır sahnesinde konuklara coşkulu ve renkli bir konser deneyimi yaşattı.

18 Temmuz akşamı, Snoc Outdoor Furniture katkılarıyla Sultan Park Swissôtel the Bosphorus’un görkemli atmosferinde sahne alan Amerikan caz ve gospelinin başarılı temsilcilerinden Lizz Wright, festivalin unutulmaz konserlerinden birine imza attı. Lizz Wright’tan önce Türkiye’den Elif Sanchez sahnedeydi.

14 Temmuz akşamı ise bu yıl festivale ilk kez ev sahipliği yapan Robert Kolej Konak Teras’ta cazın sevilen sesi Youn Sun Nah Quartet ve öncesinde yetenekli caz solisti Deniz Taşar, mezun olduğu okulun bahçesinde izleyicilerle buluştu.

FESTİVALİN KLASİKLERİ: CAZ VAPURU VE +1’Lİ GECE GEZMESİ

Festivalin ilgi gören etkinliklerinden Mastercard sponsorluğunda gerçekleşen Caz Vapuru bir kez daha İstanbullu caz severlere unutulmaz bir pazar günü yaşattı. 16 Temmuz’da Kabataş İskelesi’nden  Anadolu Kavağı’na kadar tüm Boğaz hattı boyunca seyreden Caz Vapuru’nun konukları; cazın 1920’lerdeki altın çağına hayranlığıyla bilinen Norveçli Swing’it, otantik melodileri ve neşeli repertuvarıyla Flapper Swing ve ritmik müzikleri ile tanınan İstanbullu üflemeliler topluluğu Brassist oldu.

13 Temmuz Perşembe gecesi, festivalin bu yıl sekizinci kez düzenlediği +1’li Gece Gezmesi, +1 desteğiyle Kadıköy sokaklarında müzikseverlerin keyfine artı bir katarak müzik keşifleriyle dolu bir gece rotası sundu. Ari Barokas, Evdeki Saat, Sababa 5, Taşra Üçlemesi Caz Projesi, Barış Demirel, The Flabbies, Dilan Balkay, Yalnayak, Düşün ve Another Bitches Brew gibi yetenekli isimleri konuk eden etkinlikte konserler Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sineması ve The Wall’da gece boyunca devam etti.

PARKLARDA CAZ, İSTANBUL’UN FARKLI KÖŞELERİNDE MÜZİKSEVERLERİ BİR ARAYA GETİRDİ

Festivalin tüm müzikseverlere ücretsiz sunduğu Parklarda Caz konserleri bu yıl kentin en büyük yeşil alanlarından Beylikdüzü Yaşam Vadisi, Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatro ve Şişli Habitat Parkı’nda 9, 10 ve 16 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Parklarda Caz’da konser veren isimler arasında Anadolu funk, krautrock ve Afrobeat’i başarıyla harmanlarken progresif bir anlayışı imzası hâline getiren jam topluluğu Takeshi’s Cashew, 1920’lerin caz notalarını eğlenceli performanslarıyla birleştiren Norveçli swing ve caz topluluğu Swing’it, Nardis Caz Vokal Yarışması finalisti Rüzgar Yıldırım ve Genç Caz+ finalistleri Eggmann Quartet, Esra Gürçay ft. Peter Shamalov, Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Orkestrası, Zonda 4, Keskin Band ve Projektiles yer aldı.

FESTİVALDEN ÇOCUKLARA “RENK RENK CAZ ATÖLYELERİ”

İKSV Alt Kat tarafından 30. İstanbul Caz Festivali kapsamında 12-13 Temmuz tarihlerinde çocuklara özel “Renk Renk Caz Atölyeleri” gerçekleştirildi. 2019’da yayımlanan İKSV çocuk kitaplarından Renk Renk Caz’ın içerikleriyle tasarlanan atölyenin yürütücülüğünü Uğur Kaya üstlendi. 6-8 ve 9-12 yaş gruplarına yönelik atölyelerde çocuklar; Ozan Musluoğlu'nun kontrbası ve Barış Doğukan Yazıcı'nın trompeti eşliğinde duygularını müzikle ifade ederek cazın renkli dünyasına daldılar.

Editör: Feridun Özbek