Azerbaycan ve İran başta olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinden 300 bisikletçi ‘5.Van Denizi Bisiklet Festivali’nde 7 gün boyunca 450 kilometrelik Van Gölü etrafını pedallayacak.

Van Gölü Havzası Korumak, Van Gölü’nün zenginliklerine dikkat çekmek, yerli ve yabancı turistlerin Van’a ilgisini artırma amacıyla gerçekleştirilen 5. Van Denizi Bisiklet Festivali, Van Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda Van Valiliği, Bitlis Belediyesi, Van Gölü'ne kıyısı bulunan ilçe belediyeler ile Vangölü Aktivistleri Derneği'nin katılımıyla başladı.

FESTİVAL TÜRKİYE GENELİNE YAYMIŞ OLDUĞUMUZ BİR ETKİNLİK HALİNE GELDİ

Festivalin startını veren ve bisikletçilerle pedal çeviren Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, festivalin önemine dikkat çekti.

Çelikel, “Bu işe ilk çıkıldığında her zaman söylediğimiz slogan olan Van Gölü kirlenmesin, mavi kalsın sloganımızı muhafaza etmek istiyoruz. Denizimize sahip çıkmak istiyoruz. Bununla birlikte yöremizin, bölgemizin muhteşem Van denizimizin turizmle ilgili de gündemde olmasını amaçlıyoruz.” Dedi.

Tarihi Van Kalesinde start alan bisiklet festivali Edremit, Gevaş, Tatvan, Reşadiye, Nemrut Krater Gölü Ahlat, Erciş ve Tuşba Mavi Bayraklı Halk Plajında düzenlenecek farklı etkinliklerle devam ederek, Van Kedi Evi ve Van Müzesi ziyaretiyle son bulacak.

Editör: Feridun Özbek