Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği İdil Biret’in de adını taşıyan ilk müzik festivalinde Nihan Ulutan, Cumhur Görgün, Güray Başol, Leyla Cemiloğlu sahne aldı.

Bu yıl Cumhuriyet’in 100.yılı başlığında gerçekleşen festivalde Münif Akalın şefliğinde, Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası eşliğinde Prof. Dr.Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu'nda 7 ve 10 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti.

Festival bu yıl kariyerini Almanya'da sürdüren piyanist Nihan Ulutan ve kariyerini Amerika'da sürdüren opera sanatçısı Cumhur Görgün, kariyerine Fransa'da devam eden piyanist Güray Başol ile kariyerine İngiltere'de devam eden piyanist Leyla Cemiloğlu solistliğinde gerçekleşti.

Festivalin açılış konserinde Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle 10. yıl marşı, Mozart’ın 20. Piyano konçertosu ile Mozart, Rossini, Bizet ve Saygun'un konser aryalarından seçmeler seslendirildi.

Festivalin kapanış konserinde de Bach’ın Air ve Fa Minor piyano konçertosu, Erkin’in Sinfonietta eseri ve Beethoven’in 3. Piyano konçertosu seslendirildi.

Editör: Feridun Özbek