Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılki “Eğitim” temasıyla düzenlediği karikatür yarışmasına 65 ülkeden 412 eser sahibi 1324 adet karikatürü ile katıldı. Yarışmada İran’dan Ali Rastroo birinci, Kazakistan’dan Galym Boranbayev ikinci olurken Belçika’dan Luc Vernimmen’de üçüncü oldu.

Karikatürler İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Japonya, Fransa, Kazakistan, İtalya, Polonya, Belçika, İran, Hırvatistan, İspanya ve Türkiye’den 1324 eser arasından seçildi. 

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ İRAN’DAN ALİ RASTROO

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Şevket Yalaz, Abdülkadir Uslu, Mehmet Selçuk, Sarkis Paçacı, Ahmet Önel ile mizah yazarı Savaş Ünlü’nün yer aldığı jüri üyeleri 1324 karikatürü değerlendirdi.

Eğitim konulu uluslararası karikatür yarışmasında İran’dan Ali Rastroo birinci, Kazakistan’dan Galym Boranbayev ikinci olurken Belçika’dan Luc Vernimmen’de üçüncü oldu.

Yarışmada, Musa Gümüş, Ahmet Esmer ve Mehmet Zeber mansiyon ödülüne layık görüldü. Yarışmada 18 yaş altı ödülünü İlayda Katfar ve Deniz Nur Aktaş kazanırken Önder Önerbay’da Necati Abacı Özel ödülünü kazandı.

NECATİ ABACI’YA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ VERİLDİ.

Yarışma koordinatörü Mehmet Selçuk, bu yılki yarışmanın kendisi için çok özel olduğunu çünkü jüri özel ödülünü çok sevdiği dostu Necati Abacı’ya verildiğini, ailesinin de ödül töreninde olmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Jüri üyesi Ahmet Önel sanatın gücü, çağı anlatan çizgilerle bir arada olduklarını söyledi. Jüri üyesi Savaş Ünlü’de 4.Uluslararası karikatür yarışmasının gittikçe ivme kazanan saygınlığı artan bir yarışma olduğunu söyledi.

KARİKATÜR YARIŞMASI MUĞLA İLE ÖZDEŞLEŞTİ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “5 yılı ulusal 4 yılı uluslararası olmak üzere 9 yıllık bir organizasyon ve her geçen gün katılımcı sayısı, ülkeler ve sanatseverlerle ciddiyetini, güvenini sağlamlaştıran bir yarışma. Karikatür yarışmamızda kültür kenti Muğla’mızla özdeşleşti. Çok zengin bir karikatür arşivimiz oluştu. Bu yılki temamız eğitim. Çağdaş bilgiyi, düşünce sistemini geliştiren, geleceğe değerlerimizi taşıyan bir eğitim sistemine ihtiyacımız var. Çünkü eğitim insan malzemesini işliyor ve aydınlık yarınlara ulaşmamızı sağlıyor” dedi.

Editör: Feridun Özbek