Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 1-7 Temmuz 2024 tarihlerinde yapılmasını öngördüklerini açıkladı.

2024 yılında gerçekleştirilecek 663. Kırkpınar Güreşleri Haftası için çalışmalara başladıklarını ve söyleyen Gürkan, “Şimdi arkadaşlarım önümüzdeki yılın Kırkpınar’ıyla ilgili tarihi belirliyorlar. Tabii federasyonla birlikte belirliyoruz. Diğer kurumlarla beraber belirliyoruz.  663. Kırkpınar’ı da yine Kurban Bayramı nedeniyle 1-7 Temmuz arasında yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

663. KIRKPINAR’DA TOPLAM 864 PEHLİVAN OLACAK

2024 yılında düzenlenecek olan 663. Kırkpınar’da yeni sistemin uygulanacağını belirten Gürkan, “Kırkpınar, yağlı güreşin olimpiyatıysa buraya kispetini alan her pehlivan gelmemeli, belli bir elemeden geçmeli, belli bir başarı öyküsü olmalı” düşüncesini tekrar hatırlattı.

Bu kapsamda Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun bir çalışma başlattığını ve uygulamaya konduğunu dile getiren Recep Gürkan, “Bildiğiniz gibi bu anlamda yeni bir çalışma yapıldı, yeni bir yönetmelik yayınlandı. Şu anda da 2023 yılında da bu yönetmelik yürürlükte. Türkiye Güreş Ligi kuruldu.

Bu ligde şu anda kendi isteği ile 7 tane büyük güreş var. Pehlivanlarımız çıkıyorlar her boydan pehlivanlarımız buralarda pehlivanların gösterdiği başarılara göre toplam bu 7 güreşin sonunda performanslarına göre bir sonraki yani 663. Kırkpınar’a katılmaya hak kazanacaklar.

Yağlı güreşte toplamda 14 tane boy var. Yeni sistemde önümüzdeki yıl Kırkpınar’a başpehlivanlığın dışındaki 13 boyda en yüksek puanı alan 64’er pehlivan katılacak. 13 boyda toplam 832 pehlivan Kırkpınar çayırına çıkma hakkını elde edecek.

Başpehlivanlık güreşlerinde de 32’ye düştü bu sayı. 32 tane başpehlivanımızda önümüzdeki yıldan itibaren Kırkpınar’da bu yıl içerisinde aldıkları puanlara göre güreşecekler.

Önümüzdeki yıl 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde toplamda 864 pehlivan 14 boyda dualı çayıra çıkıp, güreşecek” diye konuştu.

Buradaki asıl amacın Kırkpınar’ın gerçekten bir olimpiyat olduğunu hissettirmek olduğunu belirten Gürkan, şunları söyledi: “Aynı zamanda pehlivanları yıl boyunca buraya çıkabilmek adına iyi bir performans sergilemelerini sağlamak. En önemlisi de yağlı güreşleri geleneksel formlarına, geleneksel normlarına geri döndürmek. Niye? Başpehlivanlıkta ve diğer boylarda puanlama dediğimiz bir sistem var. 40 dakika güreşiyorlar eğer yenişemezlerse ki genelde yenişemiyorlar, üst boylar için söylüyorum, akabinde puanlamaya geçiliyor ve altın puana geçiliyor. Şimdi tabii bu güreşin bu 40 dakikası biraz durumu idare ederek geçmesine neden oluyor.

Yıllardır seyircinin, yağlı güreş uzmanlarını da en büyük tepkilerinden, en büyük sıkıntılarından biriydi. Ama önümüzdeki yıldan itibaren Başpehlivanlıkta ilk yıldan itibaren puanlama kalkıyor. Kıran kırana güreşler izleyeceğiz. Dolasıyla pehlivanların da öyle saatlerce kol bağlamaları, el ense çekmeleri gibi bir durum ortadan kalkacak. Umutluyuz bu sistemden. Eminim ki yağlı güreşlerin geleceğini de kurtaran bir sistem olacak.

Önümüzdeki yıl tabii sistemin ilk yılı mutlaka eksiklikler, aksaklar vardır ama onların hepsi zaman içerisinde giderilebilir. En kötü kural kuralsızlıktan iyidir, bir kuralın olması lazımdı. Bu anlamda bende Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanımız İbrahim Türkiş’e ve yönetim kurulu üyelerine, Yağlı Güreşler Düzenleyen Kentler Birliği’ndeki tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum”

Editör: Feridun Özbek