Çankaya Belediyesi, Ankara’nın ve Cumhuriyetin 100 yıllık geçmişine Abidin Paşa Köşkü’nü Milli Mücadele Müzesi yaparak sahip çıkıyor.

Ankara’da “ciğerin en geç bozulduğu yer” olarak da anılan tepede 1886-1894 yılları arasında yaptırılan ve mülkiyeti Çankaya Belediyesi’nde olan Abidin Paşa Köşk’ü de Ankara’ya kazandırılıyor.

Cumhuriyet yıllarında Türk ordusunun subay ihtiyacını karşılayan Sınıf-i Muhtelife Zabit Namzetleri Talimgâhına ev sahipliği yapan ve Atatürk’ün bizzat ziyaret edip konuşma yapması açısından da oldukça önemli bir yeri bulunan Abidin Paşa Köşkü, Milli Mücadele Müzesi oluyor.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Müzeyi 100’üncü yılımıza armağan edeceğiz. Abidinpaşa Köşkü Milli Mücadele Müzemizin yapımına devam ediyoruz. Milli Mücadele’yi son teknoloji ile betimleyeceğimiz müzemiz, bu kapsamda Ankara’da bir ilk olacak. Anıtkabir’e gelen her yabancı ziyaretçi Milli Mücadele Müzemizi de ziyaret edecek. Böylece Ankara’nın önemli bir eksiği tamamlanmış olacak. Müzemizi de Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan edeceğiz.” diye konuştu.

Editör: Feridun Özbek