Hull City'nin Galatasaray ve Atakaş Hatayspor ile oynadığı dostluk maçları öncesinde basın toplantısı düzenleyen Acun Ilıcalı, Türkiye’de naklen yayın gelirlerinin İngiltere’nin yüzde biri düzeyinde olduğunu söyledi.

Acun Ilıcalı, “Türk futbolunun gelişmesini istiyorsak tek bir çözüm var. Bunu da çözemedik. Korsan yayının bitmesi lazım. Bu kadar net söylüyorum. Bu ülke çok zor duruma düşecek. Bu ülke futbol olarak çok zorlanacak. Anadolu takımlarının geleceği ile ilgili ciddi kaygılıyım.” dedi.

Ilıcalı, “3 büyükleri şöyle anlatayım size yaklaşık bir buçuk yıldır futbol konusunda master yaptım. O yüzden size özet bir biçimde haritayı gösterebilirim.

İngiltere’de premier takımlarının aldığı para 200 milyon paunt, bizim dört büyüklerimizin baktığın zaman gişe gelirleri var. Sponsor gelirleri var. Ve forma satışları da eklenince ciddi ekonomilerini koruyabiliyorlar. Anadolu’da bunlar olmayınca bu takımların tüm gelirleri naklen yayınlarıydı. Anadolu naklen yayın parasıyla yaşayabiliyordu. Ve maalesef şuanda naklen yayın gelirleri korkunç derecede düşmüş durumda Bein Sport’da bu konuda bir şey yapamıyor. Bazıları Bein Sport’u suçluyor ama suçu vs yok. Korsan yayın var. Korsan yayın olduğu için abone sayısı az. Abone sayısı az olunca da gelir yapıyor.” İfadelerini kullandı.

ÜLKECE KORSAN YAYINI BİTİRMEMİZ LAZIM

Acun Ilıcalı, “Bakın uyarıyorum naklen yayından alınan gelirler dolar bazında onda bire düştü. Anadolu bundan sonra çok zorlanacak.  Tek bir çözüm var. Ülkece korsan yayını bitirmemiz lazım. Düzelsin diye bu konuda bir yıldır uğraşıyorum. Futbol kulübü nasıl gelir elde edecek. İngilizler nasıl bu takımları kuruyorlar. İngiliz liginin 4 milyar paunt satış parası var. Bizde İngiltere’nin yüzde biri filan Türkiye’nin naklen yayın geliri.

Ekonomide hiçbir yerde İngiltere ile bu kadar az değiliz. Türkiye’deki satışlara bakın nüfusumuz İngiltere’den fazla bir çok şeyde eşit çıkarız. Netflix abonesine bakın Türkiye birse İngiltere en fazla iki çıkar. Naklen yayında adamlar bizim elli katımız. Niye çünkü korsan yayın… Türk futbolu çok kötü bir döneme gidiyor. Korsan yayın engellenmezse kulüpler para kazanamayacak. Kulüpler para kazanamayınca aslında seyirci kendi bindiği dalı kesiyor. Onunda da haberi yok farkında değil.

Bununla ilgili yaptırımlar yapılması lazım. Cezalar konması lazım. Bildiğin suç olması lazım. Bu çünkü hırsızlıktır. Hırsızlık engellenmeli bunu yapanın hırsızlık yaptığını anlaması lazım. Bu kadar basit başka şekilde Türk futbolundan hiç bir şey beklemeyin.” dedi.

EXXEN OLARAK YILLIK 25 İLA 30 MİLYON DOLARA ŞAMPİYONLAR LİGİNİ ALDIK.

Ilıcalı, Korsan yayın yarın bitsin. Abonelik fiyatları dörtte bire düşer. Exxen olarak yıllık 25 ila 30 milyon dolara şampiyonlar ligini aldık. Korsan yayın bitsin abonne sayısı artsın. Abone olunca abonelik fiyatları düşecek. Yanlış anlamayın para vs kazanmıyorum. Zarar ediyoruz. Umurumda değil. Ama ne zaman korsan yayın biter o zaman Bein Sport’ta kampanyasını yapar. O zaman ucuza yapar. Abone sayısı olur beş katı.  Onlarda indirim yapar bizde yaparız. Başka türlü nasıl yapacağız.” dedi.

Editör: Feridun Özbek