Birgün Gazetesi’nden Emrah Kolukısa’ya konuşan yazar Ahmet Ümit, “AKP’nin ele geçiremediği alanlardan biri sanat alanıydı. Bu sanat alanı içinde özellikle de edebiyatta bir türlü başarı sağlayamadı.” dedi.

Ahmet Ümit, “AKP’nin ele geçiremediği alanlardan biri sanat alanıydı. Bu sanat alanı içinde özellikle de edebiyatta bir türlü başarı sağlayamadı ve ülkemiz edebiyatçıları bir yandan başarılı romanlar, öyküler, şiirler, denemeler yazarken bir yandan da haksızlığa karşı tutarlı aydın duruşunu sergilediler.

Bu da tabii AKP’yi son derece rahatsız etti. Sadece yazdıklarımızla değil, aynı zamanda politik duruşumuzla da iktidarın yanlış uygulamalarının karşısında yer aldık yazarlar olarak. Bunu çok çok kıymetli buluyorum, belki bütün toplumu sarsacak düzeyde, toplumu etkileyecek bir güce ulaşmamış olabilir ama boyun eğmemek, teslim olmamak, hayır demek, buralarda direniyor olmak ve bu düşünceyi savunuyor olmak çok kıymetliydi.

Bu aynı zamanda şunu söylüyordu: bugün güçsüz olabiliriz, o günlerden bahsediyorum, 10 yıl öncesinden, ama biz doğruyu dile getirmeyi sürdüreceğiz. Victor Hugo’nun söylediği gibi, zamanı gelen düşünceden daha güçlü hiçbir şey yoktur. Belki o zamanı gelen düşüncenin gerçekleşmesi biraz vakit alabilir ama eninde sonunda gerçekleşecektir. Biz de işte o gerçekleşme anına doğru ilerliyoruz.”

Fotoğraf: BirGün

Editör: Feridun Özbek