Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Jeanette Winterson’un “Vişnenin Cinsiyeti” romanını ve Ahmet Ümit'in 'Tapınak Fahişeleri' çizgi romanını “muzır ve müstehcen” buldu ve poşette satılmasına hükmetti.

Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri” kitabı 2007 yılında da “muzır” ilan edilmişti ve Doğan Kitap kitabı yayınlamama kararı almıştı. Daha sonra yeni baskıları Yapı Kredi Yayınlarından çıkan kitabı inceleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir kez daha “muzır” ilan etmiş oldu. Kitap üzerinde ‘Küçüklere zararlıdır’ ibaresi yazılan poşetle satılabiliyor.

Ahmet Ümit sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Tapınak Fahişeleri adlı kitabıma sansür geldi. Kitap müstehcenmiş... Sanatı, baskıyla engellemek rüzgarı hapsetmeye benzer. Asla başaramazsınız. Tapınak Fahişeleri, İsmail Gülgeç ile birlikte hazırladığımız bir çizgi romandır. Eksik ya da yanlış bilgileri tamamlamış olayım...” dedi.

Frankeştayn Kitabevi kurucusu Ayse Tumerkan’da kendilerine ulaşan tebliği ve görüşlerini sosyal medya hesabından paylaştı. “Sansürün her türlüsüne karşıyız. Jeanette Winterson’un kitabı Vişnenin Cinsiyeti muzır neşriyat sayılmış ve “poşete girmesi” kararlaştırılmış! Bu nefis kitap da ( Ahmet Ümit’in kitabı ) dahil hiçbir kitap sansürlenemez.”

İlgili Karar…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun 11 Ocak 2023 tarihli yazısı üzerine kitabı inceleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurul, Yapı Kredi Yayınları tarafından ikinci baskısı Temmuz 2022’de yapılan, “Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri” isimli kitabın “içerisinde yer alan bazı ifade, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna ve 1117 sayılı Kanun’un 3266 sayılı Kanun’la değişik dördüncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliğiyle karar verdi.

Editör: Feridun Özbek