Kütahya’nın önemli değerlerinden ressam, neyzen ve Osmanlı minyatür sanatçısı Merhum Ahmet Yakupoğlu'nun eserlerinin ve kişisel eşyalarının sergilendiği Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi ziyarete açıldı.

Eserlerini ve mal varlığını bağışladığı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından, Yakupoğlu'nun Maltepe Mahallesi'ndeki evinin yanında inşa edilen Ahmet Yakupoğlu Müzesi açılışı için tören düzenlendi.

PROF. DR. UYSAL: YAKUPOĞLU'NUN ESERLERİNİ BİLİMLE KORUYORUZ, KORUYACAĞIZ

Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi Müdürü Arş. Gör. Fatma Çağım Özcan'ın selamlama konuşmasının ardından konuşma yapan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, bünyesinde iki müze olan nadir üniversitelerden biridir. O müzelerden birinin açılışını bugün yapıyoruz. Biz Ahmet Yakupoğlu'na çok önem veriyoruz. O, ünü ilimizi hatta ülkemizi aşmış bir sanatçıdır. Yakupoğlu'nun derinliğini, sanatını, mürşitliğini herkes kabul ediyor. Bu şahsiyetin değerlerine sahip çıkmak her kurumun görevidir ve biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Mürşit olan Ahmet Yakupoğlu'nun eserlerini, bizim mürşitimiz olan ilimle korumak istiyoruz. Bu müze, Ahmet Yakupoğlu Külliyesi'nin bir parçası ve bu alan Kütahya'ya gelen herkesin uğrak noktası olacak" dedi.

RESSAM AHMET YAKUPOĞLU PARKI’DA AÇILACAK

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Bizde belediye olarak üstadın ismini taşıdığı ve yıllarca şehrimize değer katan alanlarımızdan birisi olan Ressam Ahmet Yakupoğlu Parkı’nı onun için ele aldık. Allah nasip ederse bu ay sonu itibariyle bu isme yakışan bir parkı açacağız. Mahallenin ve şehrin insanı Yakupoğlu’nun isminin önünde saygı ile eğiliyor. Biz ona yakışan bir parkı çok yakında yerine getireceğiz. Parkın girişine ressam olarak bir anıtını, Hezar Dinari’ye de neyzen olarak bir anıtını sanatçılarımızla görüştük oraya şehrimize yakışır şekilde değer katacak bir figür olarak ekleyeceğiz.” dedi.

YAKUPOĞLU İSMİ DÜNYADA ÇOK BÜYÜK BİR İSİM

Başkan Işık, “Yakupoğlu bizim için ve dünya için adından ne kadar bahsetsek üzerimizdeki sorumluluğu yerine getiremeyeceğimiz kadar büyük bir isim. Bunu dünyaya çıktığınızda, uluslararası arenalarda Kütahya UNESCO’nun Yaratıcı Şehri deyip orada da Zanaat ve Halk Sanatları alanında Ahmet Yakupoğlu dediğinizde dünyanın sayılı insanlarının bu şehrin temsilcilerinin önünde ne kadar saygı ile eğildiğini gördüğünüzde anlıyorsunuz.

AHMET YAKUPOĞLU KİMDİR?

Editör: Feridun Özbek