Zeus Tapınağı, dünyanın ilk borsası Macellum, stadyum tiyatro kompleksi, Kibele Kutsal Alanı, odeonu, agorası ve hamamlarıyla geçmişi 5 bin yıl öncesine uzanan Aizanoi Antik Kenti’nde çalışmalar devam ediyor.

Kütahya Valisi Musa Işın, Çavdarhisar’daki incelemelerinde tarihi konaklar, dünyada benzeri olmayan 13 bin 500 kişi kapasiteli stadyum ve 15 bin kişi kapasiteli tiyatro kompleksi Sütunlu Cadde ve Penkalas Çayı çevresiyle ilgili çalışmalar hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun’dan bilgiler aldı.

Vali Işın, Anadolu'nun en iyi korunmuş, dünyada Zeus adına yapılan tapınakların en sağlamı olarak günümüze kadar gelen Zeus Tapınağı ile tapınağın alt katında bulunan ve mimari olarak dünyada benzeri olmayan tonozlu alanı, tiyatro-stadyum kompleksinde yapılacak restorasyon çalışma alanını inceledi.

Aizanoi Antik Kenti’ndeki çalışmaları inceleyen Kütahya Valisi Musa Işın, “Milattan önce başlayıp bugüne kadar devam eden bir antik kentin üzerinde bulunuyoruz. Bugüne kadar çok çalışmalar yapılmıştır ama hocamdan (Prof. Dr. Gökhan Coşkun) aldığım bilgilere göre hala çok çalışmamız gerekiyor. Çok önemli eserler, kalıntılar, figürler burada mevcuttur. Uzun süre çalışmalar devam edecektir. Bizde valilik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte buradaki çalışmalara ara vermeden devam edeceğiz.” dedi.

Editör: Feridun Özbek