KRT Televizyonu’nda Selen Yalaz’ın sorularını cevaplayan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TOGG’un yüzde yüz elektrikli otomobiller arasında en ucuzu olduğunu açıkladı.

TOGG önemli bir proje bunu ifade edeyim. Türkiye’de bir kendi markamızın olması. Otomobilde milli bir markamızın olması önemlidir ama bu yerli markaya yerli otomobil denmesine de ben çok taraftar değilim. Çünkü doğruları ifade etmiyor.

TOGG’A YERLİ OTOMOBİL DEMEMEK LAZIM

Dizaynını bile yurtdışında yaptırdığınız, pek çok parçasını dışarıdan ithal ettiğiniz yani baktığınızda yerli parçası yada yerli katmadeğer oranı sınırlı olan bir otomobile yerli otomobil dememek lazım. Yerli marka tespiti doğrudur. Markayı siz kontrol edersiniz. Siz kontrol edersiniz. Markanın sahibi olursunuz. Zaman içerisinde değer katarsınız.

TOGG’A İYİ BİR CEO BULDULAR

Unutmayalım ki bu proje ancak ve ancak özel sektörden konusunda uzman şirketlerin eline vermesi ile gerçekleşmiş bir projedir. Yoksa devletin kolları sıvayıp kendi yaptığı bir proje değildir. Yani özel sektördeki paydaşlarına baktığınız zaman gerçekten çoğu kendi işinde uzmanlaşmış, başarı ortaya koymuş firmalar. İyi de bir CEO buldular. Yani yöneticide çok iyi bir yönetici dolayısıyla böyle olduğunda başarı ortaya çıktı. Yani işi ehline teslim ettiğinizde, bıraktığınızda başarı ortaya çıkıyor. Bu dönemdeki az sayılı projelerden başarılı oldu TOGG…

TOGG, YÜZDE YÜZ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL PİYASASINDA BİLDİĞİM KADARIYLA EN DÜŞÜK FİYAT.

Tabii burada sürdürülebilirlik önemli yani TOGG’un bu makul fiyatla, çünkü makul diyorum elektrikli otomobil piyasasına baktığımızda TOGG sanırım en düşük fiyatlardan bir tanesi. Eğer elektrikli bir otomobil alacaksanız daha ucuzu var mı piyasada ben bilmiyorum. Hibritliler belki olabilir ama yüzde yüz elektrikli otomobil bildiğim kadarıyla bu piyasadaki en düşük fiyat.

TOGG’un sürdürülebilirliği önemli yedek parça temini tedariği bunlar çok önemli işler iyi planlanması gerekiyor. Çünkü çok büyük otomobil üreticileri dahi çip başta olmak üzere tedarikte yaşadıkları zorluklar sebebiyle ciddi sorunlar yaşıyor. Bugün dünyanın en büyük otomobil üreticileri çip ve diğer parçaların tedariği ile ilgili sorunlar yaşadıkları için yeteri kadar üretim yapamıyorlar. Zor bir dönemde bu proje başladı ümit ederim ki hedeflenen üretim ve satış miktarları yakalanır.

Editör: Feridun Özbek