Dünyanın çeşitli kentlerinde, günün mavi saatlerinde farklı tekniklerle çekilmiş 33 fotoğrafın yer aldığı serginin küratörlüğünü Engin Özendes’in üstlendi.

Mavinin, insan soyunun en son keşfettiği renklerden biri olmasına rağmen, en çok anlam yüklediği renk olduğunu söyleyen sergi küratörü Engin Özendes, “Maviye gökyüzü, sonsuzluk, özgürlük demişiz. Umutlarımızı bağlamışız, sevinmişiz, üzülmüşüz maviyle. Ben bu sergiyi hazırlarken çok keyif aldım. Sonrasında sergiyi gezdiğimde birden bire mavi rengin ve mevcut fotoğrafların beni sonsuz biçimde içine aldıklarını hissettim. Umarım izleyenlere de aynı duyguları verir. Mavi saatte çekilmiş fotoğrafları izlerken, bütün duygularınızı vermenizi rica ediyorum” dedi.

Yeşil Bursa’da mavi bir sergi yapmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren fotoğraf sanatçısı Ali Borovalı da, farklı ruh hallerini anlatan maviyi, fotoğraflarla yansıtmaya çalıştığını söyledi.

Borovalı, “Mavi, özgürlüğümüz, içine doğduğumuz, soluduğumuz, varlığımızı çevreleyen ince hava. Denizler mavi, gökyüzü mavi, en duru en saf haliyle çekici bir hiçlik mavisi. Uzaktaki dağlar, ufuklar, en derinler hayalperest bir mavi. Havaya, suya dağılan ışığın yolda bıraktığı derin iz. Yalnızlığın, arzunun, ulaşamamanın, oranın buradan görünüşünün, bulunamadığımız o yerin masalsı rengi mavi. Yaşamla en ince ama en güçlü bağımız, tükenmez umut mavisi. İşte insana farklı duygular yaşatan maviyi, fotoğraflarla yansıtmak istedim.” şeklinde konuştu.

Sergi, 19 Kasım tarihine kadar izlenime açık kalacak.

Editör: Feridun Özbek