İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Bayezid tarafından inşa ettirilen Osmanlı yadigarı Anadolu Hisarı’nın restorasyonunu tamamladı. Anadolu Hisarı Müzesi, açık ve kapalı sergi alanları ile İstanbul’a kazandırıldı.

“ANADOLU HİSARI’NI ÇOK SEVECEKSİNİZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Anadolu Hisarı, 18. yüzyıldan itibaren fiilen kullanım dışı kalmış. 19. yüzyıldan sonra da biraz kaderine terk edilmiş. Her ne kadar onarım çalışmaları geçirse de çok istenilen seviyede olmamış. Onun için bugün o açılışını yaptığımız restorasyondan, keyif duyacaksınız, keyif alacaksınız. Bu ata yadigarını,  bizden sonraki nesillere aktarmak ve özellikle bizim asli görevlerimizden birisi olan bu konuyu hızlı ele alıp bu süreci başarmak beni çok mutlu etti. Buna sadık kalmak beni çok mutlu. Beykoz'a da yakıştı.” dedi.

AÇILMIŞ BİR ANADOLU HİSARI YOK.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu Hisarında restorasyon çalışmaları tamamlandı diyerek açılış yapsa da çalışmalar tamamen bitmeden açılış yapılması Beykoz Kent Konseyi Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu tarafından sosyal medyada “Beykoz'dan yalan rüzgarı geçti. Açılmış bir Anadolu Hisarı Müzesi yok. İnşaat devam ediyor.” sözleriyle eleştirildi.

Editör: Feridun Özbek