İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 51. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bir törenle dünyaca ünlü keman virtüözü Anne-Sophie Mutter’e takdim edildi.

Ödülün takdiminin ardından düzenlenen konserde Anne-Sophie Mutter ve kendi adını taşıyan vakfının mevcut ve eski bursiyerlerinin yanı sıra seçilmiş diğer genç yıldızlardan oluşan Mutter's Virtuosi, Johann Sebastian Bach’tan Vivaldi ve André Previn’e uzanan bir repertuvar seslendirdi.

Vivaldi’nin Üç Keman İçin Konçerto’suyla başlayan konser, Bach’ın Keman Konçertosu no.1; Previn’in Nonet ve Bach’ın Brandenburg Konçerto no.3 eserleriyle devam etti. Konser Joseph Bologne ve Chevalier de Saint-George’un Keman Konçertosu op.5 no.2 başlıklı eseriyle sona erdi.

ANNE-SOPHİE MUTTER HAKKINDA

1976’da, 13 yaşındayken sıradışı yeteneğiyle Herbert von Karajan’ın ilgisini çekerek büyük şefle birlikte çalışmaya başlayan Mutter, aradan geçen 47 yıl içerisinde dünyanın en çok aranan müzisyenlerinden biri oldu.

Yaşamına sığdırdığı sayısız albüm, konser ve ödülle ustalığını her defasında kanıtlayan yıldız, geleneksel bestecilerin eserlerine olan bağlılığı ve geleceğe dönük yüzü arasında başarılı bir denge kurdu.

Günümüze kadar 30’dan fazla eserin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Unsuk Chin, Sebastian Currier, Henri Dutilleux, Sofia Gubaidulina, Witold Lutoslawski, Norbert Moret, Krzysztof Penderecki, André Previn, Wolfgang Rihm, Jörg Widmann ve John Williams gibi birçok besteci Mutter’e özel eserler besteledi.

Sanatçının insani çalışmaları ve sanatı, pek çok ödülle takdir topladı. Üç kez “En İyi Enstrümantal Solo Performans (orkestra ile)” dalında Grammy Ödülü kazanan Mutter, 2008’de Ernst von Siemens Müzik Ödülü’ne ve 2009’da çağdaş Fransız müziğine yaptığı katkılardan dolayı “Légion d’honneur” onur nişanına layık görüldü.

Anne-Sophie Mutter, vakfının genç nesil bursiyerlerini profesyonel müzik hayatıyla tanıştırarak, daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturduğu konserler veriyor. Anne-Sophie Mutter Vakfı’nın mevcut ve eski bursiyerlerinin yanı sıra seçilmiş diğer genç yıldızlardan oluşan Mutter's Virtuosi, kemancının sanatsal liderliğinde büyüyerek sahnede parlıyor. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’daki turnelerinde Mutter’s Virtuosi, izleyicileri düzenli olarak yeni eserlerle tanıştırıyor ve yardım konserleri veriyor.

Editör: Feridun Özbek