Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 7-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali "Kanun Hükmü" belgesel filminde yaşanılan kriz sonrası iptal edildi.

FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olacağı düşünülerek Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılan "Kanun Hükmü" adlı filmin jüri üyelerinin çekilme resti sonrası tekrar seçkiye eklenmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın festivalden çekilmesine sebep olmuştu.

Diyanet, dijital irşat dönemi başlattı. Diyanet, dijital irşat dönemi başlattı.

FESTİVAL VE SANAT YÖNETMENİNİN İŞİNE SON VERİLDİ

Bakanlıkların çekilmesi ve kamuoyu baskısı sonrası Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu "Kanun Hükmü" adlı belgesel filmi tekrar seçkiye ekledi. Ancak tepkiler yine de dinmedi ve festivalin iptal edildiği, festival ve sanat yönetmeninin işine son verildiği duyuruldu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

Değerli Sinemaseverler, Kıymetli Hemşehrilerim Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili bugüne kadar ev sahipliğinin dışında sadece sinemadan yana taraf olmayı seçtik. Gelinen noktada Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, yıllara meydan okumuş Festivalimizin, bazı kişilerin elinde malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının yenmesine asla izin vermeyeceğim.

Antalya Altın Portakal Film Festivali sadece Antalya’nın değil, Türkiye’nin uluslararası alanda en önemli markalarından biridir. Konunun tüm ülkeyi, Antalya’yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan Belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır.

Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan Festival yönetmeni ve Sanat Ekibidir.

Başta Festival Yönetmeni olmak üzere tüm Sanat Ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir. Altın Portakal Film Festivali’ni özüne döndürmek ve Ulusal Kategoriyi festivale yeniden eklemek için çaba sarf etmiş birisi olarak yaşananları kabul etmem mümkün değildir.

Altın Portakal Film Festivali siyaset üstüdür. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki,  Festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve Belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum.

Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla; kendi kararıyla büyük bir karmaşaya neden olan Festival Yönetmeninin, Sanat Yönetmeninin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibari ile son verilmiştir.

Tüm sanatçılarımızı, sinema emekçilerimizi ve sinemaseverlerimizi Altın Portakal Film Festivalimize sahip çıkmaya davet ediyorum.  Bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan bu süreç sebebi ile 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Festivalimizi iptal ettiğimi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.

Kaynak: WOLA