Pablo Picasso'dan Winston Churchill'e kadar 20. yüzyılın onlarca ikonunu portreleriyle dünya çapında tanınan Türkiye'nin en ünlü fotoğrafçısı Ara Güler'in hayatı, yazar-yönetmen ikilisi Aren Perdeci ve Ela Almayanac'ın yönetmenliğinde bir biyografi filmi olmaya hazırlanıyor.

2018'de hayatını kaybeden Güler, 20. yüzyılın önemli şahsiyetlerini belgelemenin yanı sıra, kendisine "İstanbul'un Gözü" lakabını kazandıran, geçmiş İstanbul'a ilişkin görüntüleriyle ün kazandı.

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk ile uzun bir işbirliği kurdu. Güler'in fotoğrafları, Pamuk'un 2003 yılında yayımlanan “İstanbul: Anılar ve Şehir” kitabına eklendi. Ayrıca Güler, 1. Dünya Savaşı savaş kruvazörü hakkında 1975 tarihli "End of the Hero" adlı belgeseli yönetti.

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi'nin sahibi olan Doğuş A.Ş.’nin üstlendiği film Kara Kedi Film şirketi tarafından çekilecek. Projede yönetmenlere göre Panavision, Güler'in orijinal lenslerini biyografik yapım için yeniden kullanacak.

Variety’in haberine göre, Ermeni asıllı yönetmenler, vefatından bir yıl önce Güler'le yakın bir ilişki geliştirmişler ve Güler'in hayat hikayesini “Merhaba” isimli bir filmin senaryosuna uyarlamak için birlikte çalışmışlardır. Film, kariyerinin çeşitli yönlerini ve egzotik seyahatlerini keşfedecek olsa da, özünde fotoğrafçının babasıyla birlikte doğduğu Ermeni köyüne yaptığı üç günlük bir yolculuk var. Yönetmenler yaptığı açıklamada, “Güler bize her zaman en büyük yolculuğunun babasını eve götürmek olduğunu söylerdi” dedi.

Filmde Ara Güler'i kimin canlandıracağı henüz bilinmiyor.

Siz bu konuyla alakalı ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Editör: Feridun Özbek