Türkiye’nin büyük halk ozanı Âşık Veysel’in vefatının 50’nci yılında yüzünden alınan maskın da aralarında yer aldığı aile koleksiyonu AKM İstanbul’da sergileniyor.

UNESCO tarafından 2023’ün “Âşık Veysel Yılı” ilan edilmesi münasebetiyle Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen “Veysel Gider, Adı Kalır” adlı sergi sanatseverlerle buluştu.

AKM İstanbul Galeri’de açılışı gerçekleşen sergiyi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da ziyaret etti.

Erkan Doğanay’ın küratörü olduğu sergi Âşık Veysel’in aile üyelerinden Nazender Süzer Gökçe ile Gürsel Gökçe’nin aile koleksiyonundan oluştu.

Âşık Veysel’in hayatını ve onunla yapılmış röportajları, makaleleri ve haberleri gün ışığına çıkararak gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen sergide Ara Güler, Fikret Otyam, Ozan Sağdıç, Mustafa Türkyılmaz, Ergun Çağatay ve dönemin Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin objektifinden fotoğraflar yer aldı.

Eren ve Bedri Rahmi Eyüboğlu ile Orhan Peker’in resimleri, Alper Çınar’ın heykeli, ressam Yusuf Toprak tarafından Âşık Veysel vefat ettiğinde yüzünden alınan mask serginin önemli eserlerinden oldu.

Görme engelliler için Braille alfabesiyle hazırlanan 4 ciltlik “Basında Âşık Veysel” kitabını ziyaretçilerle buluşturan sergide, tiyatro sanatçıları tarafından seslendirilen aynı kitabın sesli versiyonunun da tanıtımı yapıldı.

Sazı ve sözüyle gönül gözünden insanlığa seslenen büyük halk ozanı Âşık Veysel’i yâd etmek üzere “Veysel Gider, Adı Kalır” ismi verilen serginin kapıları AKM İstanbul Galeri’de 23 Nisan’a kadar açık olacak.

Sergi İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir’e taşınacak.

Editör: Feridun Özbek