Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için hazırlanan sergide, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ne katılan 54'üncü Süvari Alayı'nın sancağı ve Millî Mücadele'de görev alan komutanlara ait 85 obje yer alıyor.

Millî Mücadele'nin kazanılmasında önemli yeri olan İmalatı Harbiye Fabrikalarına ait fotoğraf ve silahlar ile Şakir Zümre ve Nuri Killigil'e ait, ülkenin ilk özel silah fabrikalarında üretilen silahların da bulunduğu sergi, 7 ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, İzmir'in düşman işgalinden kurtarılmasından sonra halk tarafından hediye edilen hatıra sancağının bulunduğu sergini açılışını Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu yaptı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Cumhuriyet'in 100’üncü yılı vesilesiyle düzenlenen serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, "İnşallah yüz yıllar boyunca, bu yolda hep beraber yürümeye devam edeceğiz." dedi. Bakan Yaşar Güler, bu anlamlı faaliyetin, Cumhuriyet'in 100. yılındaki birikimleri ve kazanımları göstermesi bakımından son derece önemli olduğunu söyledi.

Kahraman ordunun ve asil milletin büyük fedakârlık ve kahramanlıklarıyla kurulan, milletçe sergiledikleri azim ve kararlıkla bugünlere ulaşan Cumhuriyet'e daima sahip çıkmanın en önemli sorumluluklarından olduğunu vurgulayan Bakan Yaşar Güler, "Millî Mücadelede destanlar yazan şanlı ordumuza ve onun kahraman komutanlarına ait, birbirinden değerli objelerin yer aldığı bu sergi de milli şuurumuzu canlı tutmak için bizlere önemli bir bilgi hazinesi sunmaktadır." diye konuştu.

AYNI ŞEVK VE GAYRETLE FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

12 Mart sergisi Ankara Resim ve Heykel Müzesinde 12 Mart sergisi Ankara Resim ve Heykel Müzesinde

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaşadığı tüm badirelerden her zaman güçlenerek çıkan ülkemiz, Cumhuriyetimizin ikinci asrına, Türkiye Yüzyılı hedefleriyle güçlü ve emin adımlarla başlamıştır. Millî Savunma Bakanlığımız da başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere tüm birlik ve kurumlarıyla ülkemizi geleceğe güvenle taşımak ve Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için son bir asrın en kapsamlı ve en yoğun faaliyetlerini icra etmektedir. Bundan sonra da aynı şevk ve gayretle faaliyetlerimizi sürdüreceğiz."

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını, aziz şehitleri, ebediyete intikal eden kahraman gazileri rahmet ve minnetle yâd ettiğini söyleyen Bakan Yaşar Güler, bu anlamlı serginin hazırlanmasında emeği geçen personeli de tebrik etti.

Kaynak: WOLA