Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu Gaziantep Bey Mahallesi’nin geçmişten günümüze taşıdığı nostaljik havasını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ‘Sanat Sokağı’ projesiyle günümüze taşıyacak.

Osmanlı dönemi mimarisinin nadide örneklerini temsil eden tarihi Bey mahalledeki tescilli taşınmaz kültür varlığı olan 5 konağın restorasyon çalışmaları tamamlandığında; Geleneksel el sanatları, Gaziantep mutfağından seçme özel menülerle yeme içme mekanları, kitap kafeler, şire evleri, resim-müzik atölyeleri, eğitimler ve canlı performanslar ile hem evlere hem de sokaklara renkli bir hava kazandırılacak.

MAHALLEDEKİ 7 KONAKTAN 5’İNİN RESTORASYONU BİTMEK ÜZERE

7 tane tarihi konağın satın alınması ve projelerinin hazırlanıp restorasyon çalışmalarına başlanmasının ardından 7 evden 5’inin restorasyonu bitmek üzere. Bir ay içerisinde bu konakları ilgili işletmecilere teslim edilecek.

GBB KUDEB Şube Müdürü Serdar Murat Gürsel, “Bey Mahallesi artık sanatı, kültürü ve müziği konuşacak. Görsel sanatlar üzerine birtakım aktivitelerin yapıldığı mekanlar olacak. Yeme-içme bilindiği üzere Gaziantep’te hiçbir zaman göz ardı edilemeyecek bir husus. Yine burada da bu kültür yaşatılacak. En iyi Gaziantep yemeklerinin sunulduğu, menülerin hazırlandığı bir mutfağımız olacak. Yine Gaziantep’in belleğini, tarihini unutturmayacak, kitap kafe formatında çalışmalara da yer vereceğiz. Böylece Bey Mahallesi hak ettiği değere, hak ettiği seviyelere ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek