915. Aybastı Perşembe Yaylası Ordulu Mustafa Pehlivan Yağlı Güreş ve Kültür Festivali başladı. Etkinliklerin ilk gününden vatandaşların ilgisi ise oldukça yoğun oldu.

Türkiye’nin en eski festivallerinden biri olan Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivallerinin bu yıl 915’incisi gerçekleştiriliyor. Güreş ve kültür festivalinin ilk günü düzenlenen açılış programı ile başladı. 

KIRKPINAR’IN YOLU AYBASTI’DAN GEÇECEK”

Açılış konuşması gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İzzet Gündoğar, 915 yıldır düzenlenen Güreş ve Kültür Festivalinin bu yıl çok daha farklı olduğunu söyledi.

Gündoğar konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“915’incisi düzenlenen Aybastı Güreş ve Kültür Festivalinde bulunduğumuz alan tarihi bir meydan. Yıllardır burada bu güzellikler yaşanmaya devam ediyor. 915. festivalimiz de bu sene çok daha farklı. Türkiye’de 7 bölgeden bir tanesi seçildi. Burada puan alan bir dahaki sene Kırkpınar’da güreşecek. Kendine güvenen herkese burası açık.”

Gerçekleştirilen protokol konuşmalarının ardından program Pelitözü Kızılot Yaylası etkinlikleri, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası konseri ve Kulüpler Arası Karakucak Güreş Yarışması ile devam etti.

Ardından Güreş müsabakasında başarı elde eden sporcuların ödülleri düzenlenen tören ile verilerek Aybastı Yağlı Güreş ve Kültür Festivalinin birinci günü sona erdi.

22-23 TEMMUZ’DA PEHLİVANLAR ER MEYDANINDA

Öte yandan 22-23 Temmuz tarihlerinde Türkiye’nin tanınan pehlivanları Perşembe Yaylası’nda kurulacak er meydanında kozlarını paylaşacak. Güreşlere, bu yıl yapılan 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek de katılacak. Türkiye yağlı güreş ve güreş camiasının etkili isimleri cumartesi ve pazar günü er meydanında güreşecekler.

Kaynak: igf