Gazzeli çocukların sembolü Şehit Rim’in doğum günü 23 Aralık'ın "Dünya Şehit Çocuklar Günü" olarak ilan edilmesi için Çevirmen Ayçin Kantoğlu TBMM ve UNICEF nezdinde imza kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Çevirmen Ayçin Kantoğlu, ‘Gazze’yi Anlamak, Hakikati Tanımlamak’ konferansıyla Bursa Teknik Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.

Ayçin Kantoğlu, “23 Aralık için bir kampanyamız oldu. Hala da devam ediyor. Gazzeli çocukların sembolü Rim’in doğum günü. Halit Dedenin gözünden öptüğüm yavrumuz. Maalesef Gazze’de şehit edildi. O tarihte ikisi bir kutlarlarmış doğum günlerini bir daha kutlamaya imkân olmayacak.

Ama şöyle bir hareket başlattık. Dedik ki 23 Aralık tarihi Dünya Şehit Çocuklar günü olarak anılsın. Çocuk ve Şehit, en azından bu işi yapanların yüzüne karşı kıyamete kadar işledikleri cürümü haykıralım. Ve o çocukları anmaya devam edelim. Çocuklar ölmeye devam ediyorlar.

23 Aralık tarihinin hem Türkiye’de hemde dünyada, Türkiye’de TBMM nezdinde dünyada da bu işlere bakan UNICEF’in şahsında resmen "Dünya Şehit Çocuklar Günü" olmasını talep edeceğiz.

Türkiye’de ki imza hedefimiz 200 bin, dünyada ki hedefimiz 600 bin imza. Bu hem bu işin mücadelesi çünkü tezgahlayanlar ve işbirlikçiler çocukları kayıtlara ikinci savaş zayiatı olarak işliyorlar. UNICEF’e de böyle BM’de de böyle ama biz onların bir zayiat olmadıklarını, bile isteye taammüden öldürüldüklerini ve şehit olduklarını söylüyoruz. Söylemeye de devam edeceğiz.” dedi.

İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: WOLA