Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’ın İstanbul’un fethinin başladığı yer olarak tanımladığı Aydos Kalesi ve Anadolu Yakasına nefes aldıracak projeler arasında gösterilen Sultan Korusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

AYDOS KALESİ

Dünya mirası Aydos kalesinin restorasyon çalışmaları Sultanbeyli Belediyesinin girişimleriyle 2010 yılında başladı. 12 yıl süren restorasyon çalışması sonrası tamamlanan, konumu ve mimarisi ile ilgi çeken Doğu Roma eseri Aydos Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Tarım Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Valiliği ile işbirliği halinde çalışılarak kale turizme kazandırıldı.

SULTAN KORUSU

"İstanbul'a nefes" olacağı belirtilen ve 127 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Sultan Korusu, başta Sultanbeylililer olmak üzere İstanbulluların doğal yaşam alanı olarak gösteriliyor.

Ormanın dokusuna uygun ahşap köprüleriyle masalsı bir ortam sunan koru, alışveriş mekanları, biyolojik göleti, çocuk oyun alanları, çevreci pişirme üniteleri, piknik alanları, mescit ve estetik çeşmeleriyle ferah bir mekanda dinlenme imkanı sunuyor. Yürüyüş ve bisiklet yollarıyla ziyaretçilerine temiz havada spor yapma, seyir teraslarıyla doğayı izleme keyfi sunan Sultan Korusu'nda bir de Doğa Kitapları Kütüphanesi yer alıyor.

Siz bu konuyla alakalı ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Editör: Feridun Özbek