Bodrum'da 2 Eylül 2015 tarihinde cansız bedeni sahile vuran 3 yaşındaki Aylan Kürdi'nin anısına hazırlanan 'Aylan Bebek' filmi gösterime girdi.

Bodrum civarında, 2 Eylül 2015 tarihinde ailesi ile birlikte yasadışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalıştıkları botun batması sonucu hayatını kaybeden ve cansız bedeni sahile vuran Aylan Kürdi'nin anısına hazırlanan ve mülteci sorununa dikkat çekilen filmin çekimleri tamamlandı.

Yönetmenliğini Ömer Sarıkaya'nın yaptığı filmde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu da rol aldı.

Oyuncu Wilma Elles, kısa süre önce vefat eden Mike Mitcell, Hürriyet Gazetesi yazarı Hande Fırat'ın yanı sıra İranlı aktör Ali Sabri Belaid, Yunan aktör Hripsime Sargsan, Kadir Süleyman, Aydan Çakır, Dursun Hazerov, Gonca Yeşil, Eymen Kaya, Mustafa Ayhan gibi tanınmış oyuncular filmde yer aldı.

Film, "TURKTIME YouTube TV"de gösterime girdi.

"TAMAMI BAĞIŞLANACAK"

Filmin yapımcısı ve oyuncularından, TURKTIME Genel Yayın Yönetmeni Talat Atilla, hasılatın tamamının mağdur Aylan bebeklere aktarılacağını belirtti.

Filmin yönetmeni Ömer Sarıkaya ise "Aylan bebek filmi ile şimdiye kadar Le Figaro’dan The Guardian’a kadar dünyanın önemli yayın organlarında yüzlerce kez haber olarak çıktı. Bu filmi dünyada mağdur olan tüm canlılara ithaf ediyoruz" diye konuştu.

AYLAN BEBEK FİLMİNİN KONUSU

Bodrum yakınlarında 2 Eylül 2015 tarihinde, ailesi ile birlikte yasadışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışırken kendilerini taşıyan botun batması sonu hazin bir şekilde hayatını kaybeden 'Aylan Bebek' nezdinde yaşanan trajediyi anlatıyor.

Yeni sinema dilinde çekilen Filmin başrol oyuncularından İranlı usta aktör Ali Sabri Belaid, Aylan Bebek ve annesi rolündeki Gonca Yeşil'in yaşadıkları zorluğu ve başsavcı rolündeki Talat Atilla'nın en yakını tarafından ihanete uğramasını ve finalde başsavcının radikal bir karar vermesini konu ediniyor.

Editör: Feridun Özbek