Birçok tarihi objenin restore edilerek sergilendiği Ayşe Sıdıka Etnografya Müzesi’ne son zamanlarda Edremit etnografyasını yansıtan birçok eser bağışlandı.

Bağışlanan eserler arasında 100-150 yıllık çini sobalar, eski lambalar, eski tulumbalar yer aldığını dile getiren müze sorumlusu İrfan Kolçak, "Bunların restorasyonlarını yapıyoruz ve yeniden müzemize kazandırıyoruz. 100 yıllık, 150 yıllık eserler var. Bunların bazıları çok iyi durumda ama bazıları maalesef yıllara dayanamayıp yıpranmış durumda olanlar var. Bunları boyalarını yaparak orijinal hallerine çevirmeye çalışıp müzemizde sergiliyoruz." dedi.

Müzeye bağışlanan çini soba, Edremit Belediyesi Ahşap Boyama Kursu Öğretmeni Behiye Burdurlu tarafından orijinal renklerine sadık kalınarak boyandı.

Müzeyi ziyaret edenlerin daha önce hiç görmedikleri, karşılaşmadıkları objeleri görünce şaşırdıklarını belirten Kolçak "Hiç hayatlarında görmedikleri lambalar var. Onların eski hallerini, yeni hallerini görünce bayağı bir şaşırıyorlar ve hoşlarına gidiyor. Değişik objeler görmesi, etnografik eserleri görmesi insanların daha çok ilgisini çekiyor."

Editör: Feridun Özbek