Fatih Altaylı, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Disney’in Atatürk dizisini Ermeni lobilerinin etkisiyle yasaklamasını, gelen tepkiler sonrasında da iki bölüm halinde istemeyerek de olsa film olarak yayınlayacak olmasını kendisinin yayınlarından öğrendiğini YouTube kanalında açıkladı.

Aziz Sancar Vakfı’nın yöneticilerinden ismini vermediği biriyle yaptığı görüşmeyi YouTube kanalındaki yayında paylaşan Fatih Altaylı, “Geçen haftalarda Aziz beyin Disney meselesiyle ilgili daha doğrusu Disney meselesinden yola çıkarak Atatürk filmini ermeni lobisinin engellemesinden yada  yasaklatmasından yayınlatmamasından yola çıkarak Aziz Sancar gibi uluslararası saygınlığı olan birinin Ermeni lobileri tarafından Mustafa Kemal Atatürk yani Cumhuriyetin kurucusu aleyhine başlatılan kampanyanın ki bunun bir ayağı da Çekya’da yapıldı. Bir Atatürk anıtının koyulmasını engelledi lobiler. Atatürk’ün hiç alakası olmayan o dönemde Osmanlı genelkurmayında etkili olmadığı halde Ermeni lobileri tarafından üzerine yapıştırılmak istenen soykırımcı ithamını Aziz Sancar’ın saygın kişiliğiyle ve Atatürk’e olan hayranlığıyla yalanlamasını daha doğrusu bunun doğru olmadığına ilişkin bir tavır almasını bir karşı koymasını istemiştim.

SİYASİ MESAJLAR VERMİYORUM.

Aziz beyin vakfından aradılar. Aslında Aziz beyin konudan haberi bile yokmuş. Dediler ki sizin söylemenizle böyle bir mevzu olduğundan yani gerek Çekya’daki Atatürk heykeli meselesinden gerekse Disney’in diziyi yayınlamama kararından Aziz bey benim yazım ve bu programda söylediklerimle haberi olmuş. Çokta üzülmüş.

Bana bir mesaj iletti. Aziz Sancar diyor ki “Benim bu konudan en ufak bir haberim yok. Hiçbir şekilde duymadım da gündeme gelmedi de. Açıkçası medyayı da takip etmiyorum. Hiçbir şeyle haberim yok. Şöyle söyleyeyim diyelim ki 16 Mart günü saat 14:30’da laboratuvarda hangi deneyi yapacağım. Veya ertesi gün 18.30’da nerede kiminle görüşeceğime kadar tüm programım dolu kafamı kaldıracak vaktim yok o yüzden bunlarla ilgilenmedim. Ve siyasetin dışında durmaya çalışan birisiyim. Hiçbir zaman siyasetle ilgilenmiyorum. Siyasi mesajlarda vermiyorum.”

Bunu bana ileten kişiye dedim ki benim Aziz beyden şahsi beklentim siyasi mesaj vermesi değil sadece hayranı olduğu, madalyasını ve başarılarını borçlu olduğunu her yerde beyan ettiği Atatürk’ün bir soykırımcı olmadığına ilişkin bir mektubu dünya medyasının önemli yayın organlarına Nobelli bir bilim adamı ve Nobel’deki başarısını çalışmalarını Atatürk’ün açtığı yolda yürüyerek elde ettiğini söyleyen, soykırım yalanını da Atatürk’le alakası olmadığını, yalanın bile Atatürk ile alakası olmadığını anlatan mektup yazması. Dediler ki bu olabilir. Biz bunu Aziz beye ileteceğiz. Belki böyle bir şey yapılabilir dediler. “ dedi.

Editör: Feridun Özbek