Margot Robbie ve Ryan Gosling’in başrollerini paylaştığı, Greta Gerwig imzalı Barbie filmi, dünyanın pembe boya stokunu tüketmiş olabilir.

Filmin oluşturucularının Architectural Digest’e verdiği söyleşiye göre ikonik Barbie evrenini gerçek boyutlarda tasarlamak için “dünyanın pembesini tüketecek kadar” boya kullanıldı.

Ladybug ve Little Women gibi filmleriyle tanınan yönetmen Greta Gerwig, küçükken çok sevdiği Barbie’yi aslına sadık kalarak taklit etmek için seti “otantik bir yapaylık” üzerine kurmayı tercih ettiğini dile getiriyor. Ancak görünen o ki Gerwig’in bu tercihi için kullanılan pembe renk miktarı uluslararası boyutta boya kıtlığına yol açtı. Gergwig, verdiği söyleşide “Pembelerin çok parlak olmasını ve her şeyin neredeyse ekstrem olmasını istedim. Küçük bir kızken bana Barbie’yi sevdiren şeyi unutmak istemedim” dedi. Çekimler sırasında dünyadaki pembe boya stokunun tükendiğini belirten filmin yapım tasarımcısı Sarah Greenwood ise “Barbieland”’de yollardan, sokak lambalarına kadar her şeyin pembe olduğunu hatırlattı.

Filmde kullanılan boyaları tedarik eden Rosco’nun Küresel Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Lauren Proud, konuya ilişkin Guardian’a yaptığı açıklamada Gerwig ve Greenwood’’u doğruladı ancak çekimlerin pandemi sırasında yapıldığının altını çizdi.

“Barbieland”, Londra sınırları içerisindeki, Leavesden’de bulunan Warner Bros. Studio’da kuruldu. Sinemaseverler, Barbie’nin uluslararası pembe boya stokunu tüketmek pahasına inşa edilen dünyasına 21 Temmuz’da bakabilir.

Editör: Feridun Özbek