Vefatının 24‘üncü yılında Barış Manço’nun ismi Silivri’de inşa edilen çocuk kütüphanesine verildi. Kütüphane Silivri’nin ilk çocuk kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

Silivri Belediyesi’nin inşa ettiği Barış Manço Çocuk Kütüphanesi ve Etkinlik Alanının açılışını Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço ve İstanbul Valisi Davut Gül yaptı.

480 m2 alanda inşa edilen Barış Manço Çocuk Kütüphanesi ve Etkinlik Alanının içerisinde; okuma alanları, oyun odaları, sinema odası, resim odası, müzik odası, masal köşesi, atölyeler, etkinlik alanları ve çocuk oyun parkları bulunuyor.

Kütüphane aynı zamanda; etkileşimli kitap okuma ve sanat etkinliği, boyama ve müzik atölyesi, el becerileri ve oyun atölyesi, dikkat, görsel ve algı etkinlikleri ile ücretsiz olarak hizmet veriyor.

YILMAZ: “HİZMETLERİMİZ KİMSELER İÇİN DEĞİL, HERKES İÇİNDİR”

Törenin açılış konuşmasını yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Türk müziğinin efsane ismi, Anadolu rock müzik kültürünün duayeni büyük usta, yeleli bozkurt Barış Manço’yu saygıyla anıyor, yüce Allah’ta rahmetler diliyorum. Kendisi, ‘Adam Olacak Çocuklar’ımızın Barış abisiydi. Televizyon programlarında çocuklarımıza arabanın arka koltuğunda oturmayı, dişlerini fırçalamayı, yemeklerinde 1 tane dahi pirinç tanesi bırakmamayı öğütlemiş, çocuklara şarkılarla öğütler vermişti. Hayatında Barış Manço’yu görmemiş çocuklarımız dahi kendisinin şarkılarını ezbere biliyor. Biz de çocuk kütüphanemize bunu düşünerek Barış Manço ismini vermeyi kararlaştırdık.” dedi.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKMAKTAN GERİ DURMUYORUZ”

Silivri’de yaşayan çocuklara ve gençlere yönelik yapılan yatırımlar hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Burası Silivri’de yaşayan çocuklarımıza ücretsiz bir şekilde hizmet verecek. Anaokulundan üniversiteye kadar eğitim hayatlarının her yaşında çocuklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

MANÇO: “BAŞKAN YILMAZ’IN VİZYONU TÜYLERİMİ DİKEN DİKEN ETTİ”

Başkan Yılmaz’ın ardından açıklamalarda bulunan Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço, “Buradaki herkese 800 kilometreden annemin, 3.000 kilometreden de kardeşimin sevgi ve selamlarını gönderiyorum. Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’ın konuşmasını pür dikkat dinledim. Fakat içlerinde bir tanesi tüylerimi diken diken etti. Çocuklar için lisanslı sporcu, en az bir lisan konuşabilmesi ve bir müzik aleti çalıyor olabilmesi gibi bir hedefleri var. İnanın bana bu kadar güzel bir vizyon yok! Ben Manço ailesi adına kendilerine takdirlerimi iletiyorum. Buraya büyük bir mutlulukla geldim. Çünkü Barış Manço’nun ismi, aramızdan ayrılışının üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen hâlâ anılıyor.” dedi.

Hayırsever Hasan Yılmaz’ın katkılarıyla hayata geçen Kütüphane, pazartesi günleri hariç her gün saat 08.30-18.00 arasında faaliyet gösterecek.

Editör: Feridun Özbek