Barış Manço’nun Cumhuriyetin 100’üncü yılına ithafen 1973 yılında bestelediği 2023 şarkısı eşinin vasiyetini açıklamasıyla gündeme geldi.

Barış Manço, Japonya’da verdiği konserinde 2023 yılında tekrar gelip eserini seslendirmek istediğini, özellikle bunu oğlu Doğukan Manço ve senfoni orkestrası ile beraber sahnede seslendirmek istediğini vasiyet ettiğini eşi Lale Manço açıkladı.

TELE 1’de Nilüfer Bıyıklıya konuk olan Lale Manço ve Doğukan Manço “2023 projemizi mutlaka gerçekleştirmek istiyoruz. Barış’ın vasiyetini yapmak sadece bizim değil bütün Türk toplumunun üstlenmesi gereken bir konu” dediler.

Lale Manço, “2023 şarkısı 73 yılında bestelendi. Bu sene enteresan bir sene zaten Barış Manço’nun 80’inci yaşı, Türkiye’nin 100’üncü yaşı. O zamandan bugünleri görmek ve geleceğe atıfta bulunmak çok ilginç. Şarkı çok kuvvetli güçlü ideal bir Türkiye’yi anlatıyor esasında. Bence çok anlamlı ve Barış’ın tam kendini ifade biçiminde kullandığı sözlerle etkileyici olduğunu düşünüyorum. Hele sahnede bunu icra ettiği anlar tüyler ürpertici bir duygu. 2023 projemizi mutlaka gerçekleştirmek istiyoruz. Barış’ın vasiyetini yapmak sadece bizim değil bence bütün Türk toplumunun üstlenmesi gereken bir şey.”

Doğukan Manço, “Bu sene için hazırlıklarımıza başladık. Önemli bir sene hem 2023 hem babamın 80’inci yaşı, hem Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için bestelediği parçanın 50’inci yılı vs hepsi bu tarihte garip şekilde birleşiyor. Japonya’daki konserinde bunu başka türlü dile getiriyor. 80’inci yılımda Osaka’ya gelmek istiyorum diyor. Japon kardeşliğinin en yüksek yıllarının yaşandığı yıllardan bahsediyorum. 2023 yılını sahnede icra etmek istediği hayali var. Bizde bunun için açıkçası atılımlar içerisindeyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile çok büyük atılımlar içerisindeyiz. Gidişat ne olacak onu da zaman gösterecek ama bu projeleri de elimizden geldiğince gerçekleştirmek istiyoruz. Senfonik orkestra ile icra etme hayali için çalışmalara başladık. O hayal gerçekleşecek. Ama Türkiye’de ama Japonya’da onu da kısa süreç içinde göreceğiz.

2023 ŞARKISINI DİNLESİNLER

Bu atlanacak bir yıl değil. 2023 ve Barış Manço bağlantısını yeni öğrenenler varsa da açıp dinlesinler. Garip şekilde bu adam bu parçayı 50 sene önce besteledi ama daha hala parçayı bilmeyen bir çok insanla karşılaşıyorum. Demek ki bazı şeyleri daha iyi aktarmak lazım. Dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok şey anlatıyor çünkü…”

‘Kayaların Oğlu’ şiirinin sözleri :

 “1923’ün ılık bir ekim sabahında,

Kayaların toprağa dikine saplandığı yerde doğdum,

Toprak anayla kaya babanın oğluyum ben,

Toprak anam sevgi dolu, bereket dolu,

Toprak anam sessiz, ama toprak anam dopdolu…

Toprak anam toprak anam Anadolu,

Babamsa sağı solu belli olmaz,

Bir gürledi mi yer yerinden oynar,

Göğsünde çatırdamalar olurmuş,

Onun için derdi, onun için sayısız irili ufaklı,

Kaya parçaları vardır bu topraklarda,

Ve sen benim oğlum

Ve sen kayaların oğlu,

Bu taşı toprağı bir arada tutacaksın,

Kolay değil kayaların oğlu olmak,

Kuzeyden esen rüzgara,

Güneyden gelen kavurucu sıcağa,

Karşı koruyacaksın onları,

Kolay değil, kolay değil,

Kayaların oğlu olmak,

2023’ün ılık bir ekim sabahında,

Bacaklarımda hafif bir uyuşma ile uyandım,

Ve sanki yüz yıllık ulu bir çınar gibi,

Kök salmaya başladım o sabah,

Ve ilk kez sağımda solumda asırlardır,

Durmakta olan diğer çınarları fark ettim,

Doğudan hafif bir seher yeli yükseldi,

Ve asırlık çınarlar beni de aralarına aldılar,

Ve 2023’ün ılık bir ekim sabahında,

Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu,

Beraberce seyre koyulduk…

Siz bu konuyla alakalı ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Editör: Feridun Özbek