Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Belediyesi ve Denizli Gençlik Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde, Kuşak Güreşi Büyükler Türkiye Şampiyonası Müsabakaları Denizli’de gerçekleştirildi.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkan Vekili Şahin Hopur yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Geleneksel güreşlerimize gönül vermiş sevgili gençlerimiz bu ata yadigarı sporumuzu, mirasımızı gelecek nesillere yaşatmak, aktarmak öncelikle sizlerin vazifesidir. Bizler de bu yolda sizlere elimizden gelen tüm samimi gayret ve çabalarımızı gösterip inşallah dört bin yıllık, beş bin yıllık kuşak güreşi, şalvar güreşi, aba süreçlerimiz, yağlı güreşimiz, karakucak güreşlerimizi dünyada hak ettiği yere getirmektir.

Nasıl bir Japonlar tarihi bile olmayan bir sumo güreşini dünya şampiyonaları yapıyorsa, bu görüp görselliği ile tüm dünya insanlarına hitap eden bizim geleneksel güreşleri izi, yağlı güreşimizi, kara kucağımızı, kuşak güreşimizi, şalvar güreşimizi inşallah siz sevgili gençlerimiz sayesinde hep beraber ileriki yıllarda dünya şampiyonaları yaptırabilmektir. Hedefimiz olimpiyatlara girebilmektir".

Kaynak: igf