A Haber'e konuşan AK Parti Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, Aksakallı ekibi olarak devletleri ve halklar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine dair çalışmalara devam edileceğini belirtti.

Yıldırım, "Önümüzde Türk dünyası 2040 vizyonumuz var. Dolayısıyla, Türk Devletleri Teşkilatı'nın asıl amacı Avrasya coğrafyasında asırlardan beri devam eden Türk kültürünün ve geleneğinin gelecek nesillere daha iyi tanıtılması, yaşatılması.

Ulaştırma ve lojistik başta olmak üzere, ülkeler arasındaki ticaretin kolaylaştırılması ve arttırılması aynı zamanda da altyapının entegrasyonunun sağlanması.

Kültür birlikteliğinin sağlanması. Dilde, fikirde birlik esasının geliştirilmesi ve böylece çok büyük, 5 milyon kilometrekarelik, bir coğrafyada 300 milyona ulaşan bir topluluğa hitap eden ve dünya ekonomisine, bölgesel kalkınmaya hizmet eden, enerjinin ulaşımın geleneksel merkezi olan bu coğrafyada Türk milletlerinin, Türklerin refahını, geleceğini daha da geliştirmek için teşkilatımız var gücüyle, bundan böyle de çalışmaya devam edecek" diye konuştu.

Editör: Feridun Özbek