Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, her yıl farklı ülkelerde düzenlenen bu yılda ilk kez Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya Kundu Turizm Merkezinde yapılan "GSTC 2023 Küresel Sürdürülebilir Turizm Konferansı"na katıldı.

Bakan Ersoy, Türkiye'nin sürdürülebilir ve sorumlu seyahati tercih eden bisikletçiler için de bisiklet dostu konaklama tesisi sertifikasıyla konforlu bir deneyim sunduğunu söyledi.

Etkili reklam ve PR çalışmalarıyla dünyanın dört bir yanından turistin ilgisini çeken Türkiye'de bisiklet dostu konaklama tesisi sertifikası kriterlerini karşılayan 42 tesis bulunuyor.

Ersoy, "Bunun arttırılmasını istiyoruz. 42 tesisimiz de Türkiye'de büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor ama daha fazla olabilir. Çünkü Türkiye bisiklet rotasının da en önemli noktalarından bir tanesi. O nedenle bu kısımda da çalışma yapmalıyız. Sürdürülebilirlik konusunda attığımız adımlara Türk mutfağını da eklemek gayretindeyiz. Günümüzde pek çok şef, mutfaklarında bitkisel gıdaya daha fazla yer veriyor ve çevreye duyarlı sürdürülebilir bir modeli benimseyen mutfak kültürleri ve restoranlar takdir ediliyor. Biz de bu noktadan hareketle mutfağımızı ve gastronomi zenginliğimizi, geleneğinde zaten var olan sürdürülebilir, sağlıklı ve atıksız yönleriyle dünyaya tanıtıyoruz."

Editör: Feridun Özbek