Müzik Yorumcuları Meslek Birliği ( Müyorbir ) Başkanı Burhan Şeşen, Birgün Gazetesi’ndeki köşe yazısında konser sezonu açılmadan kamu kurumlarının sahne alacak sanatçılarla ilgili kararlarını eleştirdi. Şeşen, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da 16 maddelik bir öneri de bulundu.

Burhan Şeşen, “Daha canlı müzik sezonu tam açılmadan konser yasakları dört bir yandan birbiri ardına gelmeye başladı. AKP’li belediye başkanları, valiler ‘milli irade’ yasaklamaları için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Geçen hafta bir ödül töreni ardından yaptığı konuşma yüzünden tepki çeken Melek Mosso’nun konserinin iptal edilmemesi, bunun üstüne Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı’nın konser sonrası Mosso’nun elini öpmesi ve de twitter üzerinden AKP’li seçmenin tepkisiyle AKP’li Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in görevden alınması.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BİR AÇIKLAMASIYLA YÜREĞİME SU SERPTİ!

Ardından konser vereceği haftalar öncesinden belli olan Hüseyin Turan’ın 1. Bursa Festivali kapsamında vereceği konserin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın talimatıyla iptali. Hem de bu değerli yorumcudan söz ederken Hüseyin Turan isimli sanatçı diyerek kendince aşağılaması. Gerekçe olarak da "toplumumuzu ayrıştırıcı, değerlerimize saygısızlık"ı göstererek. Ardından Melike Şahin konseri de aynı nedenle. Mabel Matiz de benzer nedenlerle.

Ben aslında çok kızgın ve üzgündüm ama neyse ki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı bir açıklamasıyla yüreğime su serpti. Allah razı olsun. Ne mi dedi. Sıkı durun. "Kültür sanat çalışmalarımızda milli iradeye ve toplumun değerlerine saygı gösteren sanatçılarla yolumuza devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isterim." Ohh be sen çok yaşa başkan. Nasıl rahatladım anlatamam.

Ben de 40 senedir müzisyenim -gerçekten lafın gelişi değil- hep bu sanatçıları arıyordum. İyi ki sizin başkanlık dönemininize denk gelmişim. Yoksa bu arayışım bir ömür boyu sürecekti. Siz daha iyi bilirsiniz ama benim beklentim -eminim siz de aynı fikirdesinizdir- şu, 'milli irade' ve 'toplumun değerleri'ne saygı gösteren sanatçılardan.”

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Editör: Feridun Özbek