Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere ücretsiz sanat kartı vaadine katılmadığını açıkladı.

Birgün TV’den Sercan Meriç’in Muhalefet’in vaatlerini nasıl buluyorsunuz? Size kimler geldi sorusuna karşılık Burhan Şeşen, “Bize Baran bey ve ekibi geldi. Onlar zaten daha öncesinde görüşmeler yapmışlar. Çok verimli bir görülme oldu ama şöyle bir handikap var. Gerek CHP’nin gerekse İBB’nin çalıştaylarına katılıyoruz. Çok faydalı oluyor ama son günde bir şey elde edemiyoruz. Çalıştaylarda bir sonuç bildirgesi açıklanıyor ama biz onu sadece teorik olarak görüyoruz.  Hayata geçen bir şey yok.” dedi.

Şeşen, “Müzik sektörünün o kadar çok sıkıntısı var ki emeklilik, sağlık sıkıntısı var. Telif hakları, canlı müzik bölümleri var. Özel kopyalama harcı var. O kadar çok saymakla bitmeyecek sıkıntıları var. Birkaç madde üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Ama çok önemli maddelerdi.

ÜCRETSİZ SANAT KARTI VERİLMESİNE KATILMIYORUM.

Mesela ben 22 yaşına kadar sanat kartı verilip etkinlikleri ücretsiz izlemeye gelecek öğrenci kardeşlerimiz ben buna katılmadım. Zira dedim o yaşa kadar sanat ürünlerinin sanat tüketicisi bedava olduğunu öyle bir bilinçle gelirse o yaştan sonra da bedava olmasını bekler o yüzden bu kartların ücretli olması lazım. Bir etkinliğe 1 TL bile olsa cebinden bir para harcayarak ona göre harçlığını biriktirerek katılması gerektiğini söyledim. Bana evet bu açıdan bakmadık dedi açıkçası. Onlar tabii hakikaten koptu ki özellikle gençler sanattan, konserlerden, festivallerden bu iptaller nedeniyle ben görüşümü belirttim.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçilmesi halinde ilk 6’da gençlere vaatlerinin arasında “Üniversiteye kayıt yaptıran 18 yaş üstü her gence kültür sanat etkinliklerinde kullanılabilecek 1000 TL bakiyeli kart ya da mobil uygulama tanımlanacak. Bu kart ya da mobil uygulama finansal teknoloji ürünü olacak.” yer alıyordu.

Gençler 25 yaşına kadar kültürel etkinliklerden ücretsiz olarak yararlanmaları için onlara her yıl “Bedava Kart” verilecek” Bu kart sayesinde gençler, tiyatro, sinema, müze gibi kültürel etkinliklere kolayca erişebilecek ve bu etkinliklerin hayatlarına katkı sağlamasına olanak tanıyacak.

Editör: Feridun Özbek