Türkiye’nin en uzun soluklu uluslararası festivali unvanına sahip Uluslararası Bursa Festivali 61’inci kez Bursalılarla buluştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, ATIŞ Şirketler Grubu ana sponsorluğunda bu yıl 61.’si düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Festivali, Uludağ Premium sponsorluğunda ünlü söz yazarı ve piyanist Karsu ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın muhteşem konseri ile başladı.

Bu yıl 7-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve tüm şehri renklendiren 35. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın Meksika’nın birinciliği ile sonuçlanmasının ardından Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sıra muhteşem festival konserlerine geldi. 

KARSU BÜYÜLEDİ

Konuşmalarında ardından Açıkhava Sahnesi’nde ilk olarak Naci Özgöç şefliğinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası yerini aldı.

İlk enstrümantal eseriyle izleyenleri karşılayan orkestraya ikinci eserinde ünlü sanatçı Karsu katıldı. Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerde dünyanın en önemli organizasyonlarında sahne alan Karsu, İngiliz Kraliyet Ailesi ve birçok ülkenin devlet başkanlarına verdiği konserlerle ülkemizin son yıllardaki en önemli temsilcilerinden biri haline geldi.

Doğu Depremi sonrasında, adını aldığı Hatay’ın Karsu Köyü ile birlikte tüm deprem bölgesi için Hollanda’da düzenlediği yardım organizasyonuyla gönüllerde taht kuran ünlü söz yazarı ve piyanist, bestesi İlhan Şeşen’e ait Eller Gibiyim şarkısını, orkestranın müziğiyle yorumladı. Ardından piyanosunun başına geçen Karsu, yerli ve yabancı birçok eseri kendine has yorumuyla Bursalı sanatseverlerin beğenisine sundu.

Neredesin Sen eserini seslendirdiği konserde izleyenlerden büyük alkış alan Karsu, sempatik tavırlarıyla da festivale katılanların gönlünde taht kurdu.

YILDIZLAR GEÇİDİ

Türkiye’nin en uzun soluklu festivali olma özelliği taşıyan Uluslararası Bursa Festivali’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Bursalı sanatseverler müzik dolu yaz akşamları yaşayacak.

Birbirinden ünlü sanatçıların eserlerini Bursalı hayranları için seslendireceği festivalde, 16 Temmuz’da dünyaca ünlü Gürcü dans grubu Sukhishvili sahne alacak. Sukhishvili’nin hemen ardından ise 17 Temmuz’da sahne efsanelerin olacak.

Türk müziğinin ünlü sesleri Ümit Besen, Cengiz Kurtoğlu ve Arif Susam, Bursa Festivali için aynı sahnede bir araya gelecek.

Bursa’da 12 gün boyunca muhteşem festival akşamlarının yaşanacağı Açıkhava Tiyatrosu’nda, Edis, Özcan Deniz, Muazzez Ersoy, Madrigal Grubu, Shantel, Azerbaycanlı ses sanatçısı Alim Qasimov, Hüsnü Şenlendirici, Dilek Türkan ve Yıldız Tilbe sahne alacak. Ayrıca Okan Bayülgen’in başrolünde sahnelenen Richard adlı tiyatro oyunu da Bursalı sanatseverlerle buluşacak.

Kaynak: igf