Bursa’da 1960 yılından bugüne kadar Büyükşehir Belediye Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’nun yıkılarak ‘Süleyman Çelebi Külliyesi’ne dönüştürüleceği projede ilk kepçe vuruldu.

Mevlit yazarı ve Ulu Cami’nin ilk imamı olan Süleyman Çelebi’nin adının verildiği pProje kapsamında Millet Bahçesi, Siyer ve Mevlid-i Şerif Merkezi, mescid, kitap-kafe ve dinlenme alanları yer alacak. 28 bin metrekarelik alandaki tasarım ve proje çalışmaları Yüksek Mimar Hilmi Şenalp tarafından yürütülüyor.

Mekanın aslına rücu etmesi noktasında bir karar aldıklarını söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa’nın birçok değeri var ama özellikle Süleyman Çelebi ve Mevlid-i Şerif’in anlaşılması adına güzel bir mekana aracılık etmek, çorbada tuzumuzun olması bizim için son derece büyük bir mutluluk” dedi.

MEKAN ASLINA RÜCU ETTİ

Daha önce de Süleyman Çelebi’nin Türbesi’nin de bulunduğu alana ‘Süleyman Çelebi Külliyesi’ kazandıracaklarının müjdesini verdiklerini ifade eden Başkan Aktaş, proje içerisinde sadece bu alanın bulunmadığını, 28 dönümlük bir alan olduğunu hatırlattı.

Şuan birbirinden kopuk bölümler olduğu için alanın bir bütün olarak düşünülemediğini anlatan Başkan Aktaş, alanın içerisinde Hacivat Karagöz Müzesi, bir sivil toplum örgütünün kullandığı alan, Süleyman Çelebi hazretlerinin türbesi ve üst tarafta yeşil alanlar bulunduğunu söyledi.

“GECİKMİŞ BİR KARARI YERİNE GETİRMEK BANA NASİP OLDU”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Proje için kısa sürede değerli isimlerden oluşan bir heyet oluşturduk. Heyette yer alan Hayrettin Akpınar’a da teşekkür ediyorum. Yüksek Mimar Hilmi Şenalp tarafından yürütülen projeyle içerisinde millet bahçesi, Siyer ve Mevlid-i Şerif merkezi, mescid, kitap-kafe ve dinlenme alanları yer alacak. Bursa’ya kazandırılmış bir proje olacak.

Yıkım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte projeyi hemen uygulamaya geçeceğiz. Proje sayesinde burası özellikle gençlerin doya doya istifade edeceği bir alan olacak. Bursa’nın birçok değeri var ama özellikle Süleyman Çelebi ve Mevlid-i Şerif’in anlaşılması adına güzel bir mekana aracılık etmek, çorbada tuzumuzun olması bizim için son derece büyük bir mutluluk. Tarihe saygı, ecdada vefa olmazsa olmazlarımızdan.” diye konuştu.

2022 SÜLEYMAN ÇELEBİ YILI

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Bursa için ‘maneviyatlı şehir’ dediğini hatırlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın Molla Fenari, Emir Sultan, Muhammed Üftade, İsmail Hakkı Bursevi, Somuncu Baba, Lamii Çelebi, Molla Hüsrev, Geyikli Baba gibi isimlerin manevi olarak mimarlık yaptığı bir şehir olduğunu söyledi.

Bu mimarlardan birisinin de Mevlit yazarı ve Ulu Cami’nin ilk imamı olan Süleyman Çelebi hazretleri olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Mevlit, özellikle Türk dünyasının İslam’ı muhafaza etmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Geçen yıl Mevlid-i şerif yazarı Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yıl dönümüydü. 2022 yılı Süleyman Çelebi yılı olarak UNESCO’nun programına alındı. Cumhurbaşkanımız tarafından da geçen yıl Süleyman Çelebi yılı ilan edildi. Cumhurbaşkanımıza bu projeyi anlattığımız da alınan kararın da tabir yerindeyse kaymağı gibi oldu. Bizler de Bursa olarak 2022’de sempozyumlar, sergiler, Mevlid-i şerif programları gibi etkinliklerle hem yurt içinde hem yurt dışında Süleyman Çelebi’yi anmayla alakalı törenler düzenledik” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Çırağan Kafenin bulunduğu alandaki otopark kısmının yıkımına başlanmasıyla projeye start verildi.

Editör: Feridun Özbek