19. yüzyılda inşa edilen Taş Mektep, İBB Miras ekiplerinin aslına sadık kalarak yaptıkları özenli çalışma sonucunda çeyrek asır sonra Adalar’ın kültür-sanat envanterine dahil edildi.

19. yüzyılda inşa edilen, 1922 yılında İstanbul Belediyesi tarafından satın alınan, 1978-1979 yıllarına kadar ilkokul ve ortaokul olarak hizmet veren, 1987 yılında Belediye Konuk evi olarak kullanılmaya başlanan, 2000’li yılların başından itibaren de kaderine terk edilen Taş Mektep’i, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’na bağlı İBB Miras ekipleri yeniden canlandırdı.

Büyükada Taş Mektep, içinde sergi salonu, sanat alanları, kütüphanesi, kafesi, İstanbul Kitapçısı ve açık hava amfisiyle yeni nesil bir kültür merkezi haline dönüştü.

ADALAR, BİZİM İÇİN UNUTULMAZ BİR HAZİNE

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Adalar, başından beri bizim için unutulmaz bir hazine. Ve bu hazinenin hak ettiği değere kavuşması için, yapacağımız oldukça fazla şey var. Çünkü Adalar, sadece bir yaşam alanı değil, bir kültür hazinesi, bir tarih hazinesi. Taş Mektep’i, Adalar’ın yeni kültür merkezi, bir yaşam alanı, bir buluşma yeri, güzel anıların biriktirildiği, dünyanın çok güzel sanatçılarının belki bir kısım söyleşilerinin, buluşmalarının, sergilerin olduğu bir yere dönüşmesi gerçekten heyecan verici” diye konuştu.

Editör: Feridun Özbek