İstanbul'da Büyükçekmece Belediyesi tarafından 24'üncüsü düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleşen geleneksel kortej yürüyüşü görsel bir şölen yaşattı. 100 ülkenin katıldığı festivalin görüntüleri Rio Karnavalını aratmadı.

Beylikdüzü'ndeki kortej yürüyüşüne 100 ülkeden gelen bin 550 kültür sanat elçisi ülkelerinin geleneksel kıyafetleri ile katılırken ve binlerce Büyükçekmeceli ise kendi tasarladıkları kostümler ile katıldı.

Kore, Güney Afrika, Macaristan, Meksika, Şili, Polonya, Rusya, Ukrayna, Bolivya, Hindistan, Kazakistan, Polonya, Kosta Rika gibi dünyanın dört bir yanından ülkenin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali için gelen dansçıların kortej sırasında ortaya koydukları performans büyük beğeni topladı.

Albatros Sahili’nde başlayan korteje yol boyunca ilçe esnafı da konfeti ve havai fişekler ile destek verdi. Büyükçekmeceli balıkçıların da denizden tekneleri ile korteje destek vermeleri coşkuyu daha da arttırdı.

Kortej yürüyüşü Büyükçekmece Kent Meydanı’nda son buldu.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün şunları kaydetti.

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl törenleri ile 24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’mizi birleştirince muazzam bir festival ortaya çıktı. Muazzam bir dünya kültür ve sanat buluşması ortaya çıktı. Çünkü dünyada bir festivale ilk defa aynı anda 100 devletin temsilcileri katılıyor.

Festivalde kültür ve sanat faaliyetleri çok yüksek düzeyde devam ediyor. Heykeltıraşlar, Dünya El Sanatları Sempozyumu, Dünya Halk Dansları Yarışması, Dünya Kukla Sergisi, 5800 fotoğraf sanatçısının katıldığı Dünya Fotoğraf Yarışması, Türk yemekleri tanıtımı, inanılmaz bir kültür etkinliği, şenliği yaşıyoruz.” dedi. 

Kaynak: igf