Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarihi Alan Başkanlığı’nın 330 metre uzunluğundaki 1915 Siper Canlandırması alanında Çanakkale Kara Muharebelerine katılan askerlerimizin anı ve günlükleri ve dönem fotoğrafları seçilerek siperlerde yaşanan bir gün anlatılıyor.

Dünyada siper savaşlarının en çetin yaşandığı muharebe alanlarından biri olan Çanakkale’de hazırlanan 330 metre uzunluğundaki siper canlandırma çalışmasında, Gözetleme, Bekleyen Askerler, Makineli Tüfek, Dinlenen Askerler, Gözetleme-2, Karargâh, Lağım Tünel Girişi, Taarruza Kalkan Askerler, Cephanelik, Yıkılan Siperdeki Şehitler, Piyadeler Ateş Ediyor ve Karavanda Çorba İçen Askerler’ in bulunduğu 12 bölümden oluşuyor.

1915 Siper Canlandırması projesi, Çanakkale ruhunun doğduğu bu topraklarda ve Cumhuriyetinin ön sözünün yazıldığı savaşta zaferin aslında hiç de kolay kazanılmadığını gözler önüne seriyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk askerlerine; ‘Size ölmeyi emrediyorum’ dediği ve taarruz emrini verdiği Mehmetçiğin yeri, yurdu, ocağı, mezarı olan bu siperlerde yaşanmışlıklardan kesitlere yer veriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarihi Alan Başkanlığı vatanımızı nasıl kazanıldığını, Cumhuriyetimize nasıl kavuştuğumuzu, gelecek nesillere daha iyi aktarmak için çalışmalar içerisinde.

Başkanlık Çanakkale Ruhunun doğduğu işte bu topraklarda Mehmetçik'in hangi şartlarda Çanakkale'ye Geçilmez yaptığını, Mehmetçiğimizin hangi şartlarda o büyük mücadeleyi verdiğini gelen ziyaretçimize daha iyi anlatmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda Eceabat İlçesi, Alçıtepe Köyü’nde 18 Mart 2018 tarihinde Başkanlığımız tarafından açılan cephe gerisinde sağlık hizmetleri ile birlikte sevk ve iaşeyi anlatan 1915 Hilâl-İ Ahmer Hastane Sergisi Tarihî Alan’a gelen ziyaretçilerin en çok uğradığı önemli odak noktalarından biri haline gelmiştir. Bu projenin ikinci etabı olan 1915 Siper Canlandırması Projesi; Çanakkale Kara Muharebelerine katılan askerlerimizin anı ve günlükleri ve dönem fotoğrafları seçilerek siperlerde yaşanan bir gün anlatılmıştır.

Mehmetçiğin yeri, yurdu, ocağı, mezarı olan bu siperlerdeki yaşanmışlıklardan kesitlere yer verilen projede dönem canlandırmaları seslendirme ile desteklenerek anlatım güçlendirilmiş ve böylece ziyaretçiler Mehmetçiğimizin hangi şartlarda Çanakkale’yi Geçilmez yaptığını daha iyi anlamış ve bu siperlerde nasıl büyük bir mücadelenin verildiğini daha iyi anlamış ve Çanakkale ruhu’ nu daha iyi idrak etmiş olacak.

Editör: Feridun Özbek