Sözcü TV’de İyilik Sağlık programında Elif Tümen’in soruları cevaplayan Prof. Dr. Canan Karatay paketli dondurmaların çok tehlikeli olduğunu ve bağımlılık yaptığını açıkladı.

Canan Karatay, “Yaz ayındayız. Dondurma çok tehlikeli. Yani yapay dondurma, paketlere girmiş, saatlerce reklamı verilen dondurmalar çoluk çocuk için çok tehlikeli ve de bağımlılık yapıyor. Çocuk onu alınca beyinde bağımlılık olduğu için onu emdiği zaman mutlu oluyorum sanıyor. Sonra anne babanın eteğini çekiyor dondurma vs ağlamalar bağırmalar çünkü bağımlılık yapıyor yoksa bir şey değil. Onları içinde hakikaten süt tozu, mısır şurubu şekeri var. Uzun süre kalsın bozulmasın diye katkı maddeleri var. Bütün bunların ilanlarının yasaklanması lazım.” dedi.

ÇOCUKLARA PAKETLİ YEMEK YEDİRMEYİN

Karatay, “Oxford’daki çok önemli bir metabolizma profesörü olan Robert Lustig’e sordular. Çocuklarımıza ne vermeyelim. Çocuklarımız ne yemesin. Dedi ki pakete girmiş hiçbir şeyi çocuklara vermeyeceksiniz.

Çocuklar hiperaktif oluyor. Okulda yaramaz oluyorlar. Öğretmen diyor ki psikiyatriste gösterin. Çocuklara 12 yaşında antidepresan verilmeye başlıyor. Temeli yiyecek kardeşim. Doğru yedirin çocuklara paketli yemek vermeyin. Anne babalarda, öğretmenlerde rahat eder. Burada bir parantez açayım ama bütün okullarda ki kantinlerde satılıyor. Satılmamalı. Çocuklar en masum insanlardır.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek