Cem Mumcu, okuyan us yayınevinden çıkan kitabını “Bu kitap doğru veya yanlışı anlatmaz, halleri dillendirir.” Çünkü “Aşk tercih edilir bir delilik gibidir.” olarak tanımlıyor.

Sosyal medya hesabı üzerinden kitabına dair paylaşım yapan Cem Mumcu, “Zamandan, yerden bağımsız damlaya damlaya oluştu. Plan yoktu. Biriken damlalardan kitap oldu. Umarım bir yerlerinizi kurcalar, suyunuza düşer. Artık sizinle çoğalması dileğiyle.” dedi.

Kitabın tanıtım bülteninde bir kesit…

“Aşkın giriş yeri ruhumuzdaki en yaralı yerdir. O yüzden hem girerken hem de çıkıp giderken canımız yanar. Aşktaki potansiyeli iyi değerlendirebilirsek, yaramızı onarabiliriz. Aynı yara hem onarılmayı bekler hem de kaçar aşkın acısından. Düşler nasıl içimizden haberler getirirse, aşk da öyledir. Düşler nasıl korkulu, nasıl acılı, nasıl anlaşılmazsa aşk da öyledir. Anlamaktan uzak düştüğümüz her şey, anlaşılmaz görünen bir dille konuşur.”

Bugün her köşede aşk hakkında konuşan kitaplar bulabilirsiniz: Doğru aşkı bulmanın, o aşkla evlilik yoluna girmenin, o aşkı yönetmenin, vazgeçilmez olmanın “yöntemlerini” anlatan beylik cümleler etrafta kol geziyor. Aşkta kriz durumları için de verilen pek çok tavsiye var: Aldatıldınız, terk edildiniz, yanlış hamleler yaptınız, peki şimdi ne yapmalısınız?

Aşk böyle bir şey mi cidden? Başkalarının fikriyle, yargılarıyla, idealleriyle şekillenen bir strateji oyunu mu? Aşktan söz edenler aşkı halden anlamaz bir halde esir etmek zorunda mı?

Değil. Aşka anlayışlı bir “delilikle” yaklaşmak mümkün.

Zihninden soyun; aşk sadece çıplakları kucaklar.

“Onu ilk gördüğünde, onun ‘O’ olduğunu anladığında sen de artık dönülmez biçimde eski en değilsindir.”

Bugüne dek aşkın doğrularını anlattığını iddia eden, en ideal ilişki biçimini öğreten, üstten bakan, halden anlamayan, aşkı hapseden onlarca, yüzlerce eserle karşılaştınız.

Ve yine bugüne dek aşkın yanlışlarını gösterdiğini söyleyip, yüzünüze doğru kızgınca parmak sallayan, azarlayan, bütün suçu kendinizde aramanıza sebep olan yüzlercesine daha maruz kaldınız.

Oysa, Cem Mumcu’nun tabiriyle şu an elinizde tuttuğunuz “Bu kitap doğru veya yanlışı anlatmaz, halleri dillendirir.” Çünkü “Aşk tercih edilir bir delilik gibidir.”

Doğrudan, yanlıştan ötedir. İçsel ve dışsaldır. Zihinden soyunmakla başlar. Nefes keser ve nefes olur. Biriciktir, hiçbir aşk bir başka aşka benzemez.

Şimdi Cem Mumcu sizi bu biricikliğe dalmaya davet ediyor. Bazen bir şiir okur gibi, bazen birkaç kelimede ustalıkla süzüp damıtarak, bazen bir öykünün içine sizi atarak…

Hazırsanız, geri dönüşsüz bir delilik sizi bekliyor.

Editör: Feridun Özbek