"Duymak İstiyorum" şarkılarıyla 90'lı yıllarda müzik piyasasında adından söz ettiren Cemali, 22 yıl sonra yeni albümüyle geri dönüyor. Grubun üyesi Ali Tosun, NTVRadyo'daki Albüm programında Zeynepgül Alp'e anlattı.

SAN FRANCİSCO MÜZİK FESTİVALİ’NİN KURUCULARINDANIZ

Ali Tosun, Müzikten hiçbir zaman kopmadık. Uzun bir ara vermemizin sebebi 2000’lerin başında Hayat isimli bir albüm çıkarmıştık. Bu albüm piyasaya çıkmadan önce köşe yazarları, müzikologlar tarafından baya bir pozitif tepki almıştı.

Fakat albümün çıkmasının hemen ardından o dönem Universal Müzik Türkiye şubesini kapatınca biz de bu ülkede artık müzik yapamayacağız, bu iş olmayacak diye, biraz da kırgın olarak döndük San Francisco’ya.

Fakat yıllardır prodüktörlük yapıyoruz. Focal Production adında bir yapım şirketimiz var. O şirketle birlikte San Francisco çevresindeki yerel sanatçılar, genç sanatçılarla birlikte projeler yapmaktayız. Ayrıca San Francisco Müzik Festivali’nin kurucularındanız. Danışman olarak çalıştık, festival için yıllar önce. Onu da ayrıca devam ettirmekteyiz. Yani müzikten hiçbir zaman kopmadık. Fakat, Türkiye’deki müzik projelerimize uzunca bir ara vermiş olduk bu arada.

YENİ BİR CEMALİ ALBÜMÜ GELİYOR

Türkiye’deki şirketlerin arasındaki o kaotik ortam bizi çok rahatsız etmeye başladı. Hayat albümü bizim için yaptığımız o iki albümden çok çok daha önemliydi. Çünkü, elektronik müziğin ağırlıklı olduğu, San Francisco’dan çok ciddi isimlerle çalışıp, kayıtlarını aldığımız, ortaya sürdüğümüz bir albümdü. Fakat, albüm henüz piyasaya çıkmıştı ki Universal Müzik kapatılınca albüm tam olarak piyasaya çıkmadan önce ömrü de bitmiş oldu. Bu bizi biraz düş kırıklığına uğrattı. O kadar uğraştık, bir yerlere varmıyor, ne yapalım dedik. Küskünlükle geri döndük San Francisco’ya. Fakat bu müzikten kopmuş olmak demek değil. Var, yıllardır üzerinde çalıştığımız yeni bir proje var. Covid’den dolayı birazcık ara vermek zorunda kaldık. Fakat full bir albüm geliyor. Senenin sonuna doğru planlıyoruz. Yeni bir Cemali albümü geliyor.

Peki yine slow ağırlıklı mı duyacağız sizi?

Evet slow ağırlıklı, birazcık da elektronik müziğin ağırlıklı olduğu bir proje bu. Tempolu parçalarda birazcık daha enerji, birazcık daha istediklerimizi anlatmaya çalışan sözler var. Ama ağırlıklı olarak slow balatlarla dolu bir albüm olacak.

PODCAST YAYINININ TÜMÜNÜ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Editör: Feridun Özbek