Türkiye’de aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan Aşık Veysel Şatıroğlu, 24. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında 105 kişilik dev orkestranın gerçekleştirdiği muhteşem bir konserle anıldı.

Aşık Veysel’in eserlerini seslendiren 105 kişilik dev orkestranın “100 Mızraplı Aşık” isimli konserine Veysel’in torunu Çiğdem Özer’de katıldı. Genel Sanat Yönetmenliği – Şef Taner Demiralp ve Şef Neslinay Çınar yönetimindeki koro, Aşık Veysel’in 10 eserini icra etti.

Cumhurbaşkanlığı ve UNESCO 2023 yılını Aşık Veysel Anma Yılı olarak ilan etmesinin ardından ülke genelinde yapılan etkinliklere bir yeni daha eklendi.

Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer: ‘Cumhuriyetin 100’üncü yılında Aşık Veysel’in de ben her zaman şey diyorum Aşık Veysel’imiz sadece benim dedem değil aslında herkesin dedesi. Çünkü UNESCO 2023 yılını tüm dünya insanlığını ilgilendiren, barış ve sevgi dolu mesajlar veren Aşık Veysel için ‘’Aşık Veysel’in Anma ve Kutlama Yılı’’ olarak tüm dünyada ilan etti. Bu çok önemli bir gelişmedir.

Aşık Veysel modern çağın filozudur bana göre. Her bir şiirinden kitap çıkacak kadar bilgeli ve derinliğe sahiptir. Onun için iyi ki Aşık Veysel’imiz var.’’ dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ‘Aşık Veysel bir halk ozanı, bir düşünür, bir felsefeci Aşık Veysel bir hayattır. Anlatmak ve anlamak bir başka olgudur. Anlamaya çalışacağız. Gelecek kuşaklara aktarmaya çalışacağız. ‘’ dedi.

Editör: Feridun Özbek