Sivas’ın İmranlı ilçesine bulunan doğa harikası “Diş Kayalıkları”nın ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması ve turizme kazandırılması için çalışmalara hız verildi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve beraberindeki öğretim görevlileri ile Diş Kayalıklarıyla ilgili akademik çalışmaları inceledi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Diş Kayalıklarının keşfedilmeyen, fazla gün yüzüne çıkarılmamış ve saklı kalmış çok önemli jeolojik yeryüzü şekli olduğunu ifade etti.

DÜNYA MİRASI KORUNACAK, GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK

Jeomorfosit özelliği taşıyan bölgenin Çin seddini andırdığını dile getiren Vali Şimşek, “Burası yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahip. Biz buraya ‘Anadolu Duvarı’ diyoruz. Yöresel tabiriyle Diş Kayalıkları deniyor. Amacımız öncelikle bu önemli dünya mirasını korumak ve bizden sonraki nesillere de aktarmaktır.” dedi.

DİŞ KAYALIKLARI TURİZME KAZANDIRILACAK

Doğa harikası Diş Kayalıklarını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak istediklerini aktaran Vali Şimşek, “Amacımız bölgeyi turizme kazandırmak. İşte bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz. İnşallah hocalarımızın ve üniversitelerimizin ortaya çıkaracakları akademik raporlar doğrultusunda bir yol haritası belirleyeceğiz ve buranın tanıtılması yönündeki çalışmalarımıza hız vereceğiz.” şeklinde konuştu.

TURİZM ÇEŞİTLENİYOR, VATANDAŞLAR DOĞA TURİZMİNE YÖNELİYOR

Turizm sektörünün sadece deniz ve kumdan ibaret olmadığına dikkat çeken Vali Şimşek, “Turizm çeşitleniyor. İnsanlar artık doğa turizmine yöneliyor ve doğa turizmi de ön plana çıkıyor. Burada önemli bir turizm potansiyeli var. Burayı ülkemiz ve ilimiz turizmine kazandırmayı hedefliyoruz. Yapılan akademik çalışmalar, bizim bu yönde yaptığımız çalışmalara yön verecektir. İnşallah ilimiz için, ülkemizi için bir destinasyon keşfedilmiş olacak. Ben tüm vatandaşlarımızı doğal güzelliği bulunan jeolojik yeryüzü şeklini görmeye davet ediyorum.” dedi.

DOĞA TURİZMİ YAYGINLAŞIYOR

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise turizm sektörünün konaklama, turist sayısı ve elde edilen gelirlerden ibaret olmadığını ifade ederek, “Çeşitliliği ve yaygınlığı en fazla olan turizm sektörü. Bu kapsamda uzun yıllardır iklim ve küresel değişiklik olmak üzere yaşadığımız bir takım olumsuzluklar sadece insan ve canlıların değil tabiatın ve doğanın korunması gerektiğini hatırlattı. Bu amaçla doğa turizmi gittikçe yaygınlık kazanmaya başladı.

Ülkemizde son yıllarda turizm politikalarında 2 türlü değişim olduğunu görmeye başladık Daha önce yılın belirli sürelerinde olan turizm yoğunluğu aktivitesi bir taraftan yılın tamamına yayılırken bir taraftan da kaplıcalar, yaylalar mağaralar gibi alanlar sektörün içerisine dâhil edildi.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek