Ünlü Aktör, Yılmaz Güney'in kaçış hikayesi abi kardesler Edi ve Bruno Hubschmid'in kaleminden tüm kanıtlarıyla ve gerçek yaşanmışlar ile beyaz perdeye aktarılıyor.

Yılmaz Güney'in Türkiye'de yaşadığı yıllarda Isparta yarı açık ceza evinde yatarken İsviçreli yapımcı Edi Hubschmide Güney'in cezaevinden yazdığı mektup ile yolu kesişir İsviçreli yapımcı Edi Hubschmid hemen harekete geçer ve Yılmaz Güney'in yarım kalan "YOL" filmini tamamlar.

İsviçreli Yapımcı Prodüktör Edi Hubschmid Yılmaz Güney'in istediği üzerine bir "Kaçıs" kendi değimi ile "Çıkış" planı yaparak Yılmaz Güney'in yattığı Isparta ceza evinden önce Yunanistan'ın Rodos Adası'na daha sonra İsviçre'den Fransa'ya uzanan hikayesi başlar. Ardından yol filmini Cannes Film Festivaline yollayarak Festival den "Palmes" ödülü kazanırlar ve böylece Çirkin Kral Cannes Film Festivaline giderek ilk "Palmes" ödülünü alır.

Yılmaz Güney'in vefatından sonra Prodüktör Edi Hubschmid Güney'in hapishaneden kaçısı ve ölümüne kadar geçen süresini "Yol Bir Sürgün Hikayesi" adli bir kitapta "Kanıtlarıyla" "Gerçek bilgilerle" ve "Hayranlık uyandıran fotoğraflarını " toplayarak 5 dilde yayınlanır, kitabın yazarı Edi Hubschmid ve yapımcı Kazım Çarman ve yönetmenliğini Cihan İnan'in üstleneceği, Yılmaz Güney'i hayatını anlatan filmin yerli ve yabancı Cast çalışmalarına yakın zamanda start verilecek.

Kaynak: İGFA